..

New York je najčastejšie spájaný s architektúrou mrakodrapov – vďaka svojej geografickej špecifickosti (Manhattan je ostrov) a nedostatku stavebných pozemkov sa New York stal mestom mrakodrapov.

Pre Manhattan je charakteristická silueta vysokých budov, nedostatok parkovacích miest a boj o každý meter štvorcový. Avšak New York to nie sú len mrakodrapy – ale aj obytné štvrte, elegantné brownstony, či požiarne schodiská. A práve tieto architektonické špeciality New Yorku si ukážeme v nasledovnom článku.

Mrakodrapy New Yorku

Mrakodrapy boli v priebehu dekád ovplyvňované prevládajúcimi stavebnými štýlmi – v meste preto nájdeme nielen masívne sklenené veže posledných rokov, ktoré absolútne nerešpektujú okolitú zástavbu (ako v článku Najškaredšie budovy v New Yorku), ale aj prvé mrakodrapy postavené v štýle návratu ku gotike.

Príkladom môže byť Woolworth Building, jeden z prvých mrakodrapov (1913), s ornamentmi a detailami, viditeľnými voľným okom z ulice. Niektoré mrakodrapy boli dokonca tak okázalo zdobené, že začali byť prezývané aj katedrály novej doby (napríklad General Electric Building, ktorej detaily nápadnej gotickej koruny na vrchole nie je z ulice ani vidieť).

Zónové regulácie z roku 1916, prijaté po postavení Equitable Building, vyžadovali od budov tzv. ústupky – setbacks, ktoré obmedzovali výšku budov určitému percentu z z veľkosti pozemku, tak aby slnečné svetlo dopadalo na okolité ulice. Equitable Building bola totiž postavená tak, aby maximálne využila plochu pozemku, na ktorom bola postavená. Budova vrhá na okolité ulice masívny tieň a obyvatelia New Yorku sa báli, aby tento príklad nenasledovali aj ďalší stavitelia. To vyústilo do stavieb, ktoré pripomínali poschodové svadobné torty – smerom k vrcholu sa zužovali (jeden príklad za všetky – Empire State Building).

V neskoršom období začali prevládať budovy v štýle Art Deco – príkladom je Chrysler Building (1930), ktorého ikonická špička z ocele – Nirosta je považovaná za najkrajší odkaz industrializmu v meste a samotný mrakodrap za najkrajšiu výškovú budovu v meste.
Mrakodrapy sa stali symbolom svojej doby, odkazom generáciám, že toto sme dokázali my. Aj napriek hospodárskej kríze sa práve v tomto období dokončovali najvyššie budovy sveta (40 Wall Street, American International Building, Empire State Building) – kríza však množstvo projektov zastavila.

Čoskoro po druhej svetovej vojne nový medzinárodný štýl nahradil Art Deco – prvou budovou bola Seagram Building (1957), charakteristická viditeľnou štruktúrou budovy na fasáde. Zaujímavým úkazom posledných rokov stavieb mrakodrapov je enviromentálnosť nových budov – príkladom je Condé Nast Building (2000), či Hearst Tower (2006).

Obytné štvrte New Yorku
Charakter zástavby obytných štvrtí New Yorku je definovaný elegantným radom brownstonov, ktoré boli postavené v období rýchleho rozvoja mesta v rokoch 1870 – 1930. Poznávacím znamením množstva ulíc sú aj požiarne schodiská, ktoré zdobia newyorské štvrte ako SoHo, či Tribeca. Väčšina takýchto štvrtí je pamiatkovo chránená.

Dominujúcim stavebným materiálom v New Yorku je kameň a tehla, najmä v dôsledku veľkého požiaru v roku 1835. Na rozdiel od Paríža, ktorý po stáročia stavaný z vápenca, taženého z podložia samotného mesta, New York bol pri stavebných materiáloch odkázaný na vzdialené lomy, keďže v meste sa stavebný kameň neťaží. Aj preto sú budovy v New Yorku stavané z kameňa rôznych odtieňov.

vodojem na vrchole London Terrace Towers

Charakteristickou črtou mnohých mestských objektov je prítomnosť drevených vodojemov (Water towers).
Od roku 1800 totiž mesto vyžadovalo ich inštaláciu na budovy vyššie ako šesť poschodí, aby sa zabránilo potrebe príliš vysokého tlaku vody v nižších poschodiach. Preto množstvo vyšších budov zdobia vodojemy, ktoré aj napriek svojej nefunkčnosti, ostávajú stále na strechách ako svedkovia svojej doby. Dnes sa vodojemy stáli modernými, preto napríklad v štvrti Tribeca je stavba vodojemu na každej budove zákonom stanovená – aj keď sú nefunkčné.

Vďaka tomu sú Soho, Tribeca, či Chelsea jedny z najkrajších štvrtí v New Yorku – aj najdrahších. Kúpa jednozibového apartmánu v takejto štvrti často presahuje sumu jedného milióna dolárov.

Tento článok je úryvkom z elektronického sprievodcu New Yorku, ktorého si môžete zakúpiť za 10€ na našich stránkach. Je to jedinečná zbierka tipov a informácií, ktoré musíte vedieť pred vašou cestou do New Yorku. 70 strán pútavého čítania, zaručená spokojnosť.

I_obalka_R05
Kúpte si sprievodcu New Yorkom
Získate prístup k 70 stranám čítania o New Yorku. Všetko čo by vás pred cestou malo zaujímať.