..

Tradícia spustenia kryštálovej gule na Times Square sa začala pred viac ako sto rokmi, keď Adolph S. Ochs, vydavateľ denníka New York Times, najal výrobcu Artkrafta Straussa na výrobu a následné spustenie 300 kilogramovej gule vyrobenej z dreva a železa.

V priemere merala 1,5 metra a svojim spustením mala označiť príchod nového roka 1908. Bola osvetlená len 100 žiarovkami o výkone 25 wattov, čo v porovnaní s dnešným výkonom gule na Times Square (tá má 3500 svetelných zdrojov) znie prinajmenšom úsmevne.

Guľa odvtedy tradične označuje príchod Nového roka – keď sa začne odpočítavanie, pomaly klesá zo stožiaru na vrchole budovy 1 Times Square, na križovatke Broadway, Seventh Avenue a 42. ulice a to každý Silvester. Každý Silvester sa námestie Times Square, naplní hlavne turistami z celého sveta, ktorí neváhajú hodiny mrznúť v radoch a na jednom mieste, aby uvideli slávne pársekundové klesanie. Aj to je čaro New Yorku.


Kryštálová guľa z Times Square, verzia 2009
Tohtoročná guľa je zo všetkých doterajších najväčšia – váži 5386kg a v priemere meria 3,7 metra – osvetľuje ju 3500 svetelných zdrojov.

Je pokrytá vyše 2600 kusmi trojuholníkových kryštálov z Írska, ktoré sú zdobené anjelmi s krídlami, či slnečnou žiarou. Tieto detaily určite neoceníte, no čo oceníte je nasvietenie – Guľa má tiež 32.256 Philips Luxeon Rebel LED svetiel, ktoré vytvárajú viacfarebné kaleidoskopické efekty. Svetlá sú samozrejme ekologické – využívajú len toľko energie ako dve obyčajné domáce rúry.
Samotná guľa stála 2 milióny dolárov, čo je dvakrát viac ako jej prechodca z roku 2007. Samotný akt padania prebieha rýchlosťou 23 metrov za minútu – pred rokom 1995 bola táto činnosť vykonávaná ručne – 6 chlapov so stopkami obhospodarovalo jeden navijak. Dnes má všetko na starosti jeden človek a neomylný počítač.

Tento rok sa na oslavách príchodu Nového roku na Times Square zúčastnilo podľa odhadov organizátorov vyše milióna divákov a to aj napriek zasneženému počasiu. Nový rok však tentoraz neprivítala len známa guľa, ale aj dve tony konfiet, ktoré padali z neba.

I_obalka_R05
Kúpte si sprievodcu New Yorkom
Získate prístup k 70 stranám čítania o New Yorku. Všetko čo by vás pred cestou malo zaujímať.