..

V zajatí mrakodrapov finančnej štvrte sa možno nenápadná budova, ktorá stojí na 33 Liberty Street stratí a určite ju prehliadnete. Ak však budete vedieť, že sa pod vami nachádzajú najväčšie známe zásoby zlata na svete, určite si ju všimnete.

Budova je totiž sídlom FEDERAL RESERVE BANK of NEW YORK, ktorá je depozitárom pre väčšinu amerického zlata (viac sa nenachádza ani v slávnom Fort Knox), svoje zásoby tu má aj ďalších 122 krajín. Celkovo sa pod Liberty Street v podzemných trezoroch nachádza 25% známych zásob zlatých tehličiek.

25 metrov pod povrchom Liberty Street sa nachádza jeden z najväčších trezorov na svete, ktorý dokonca môžete navštíviť. Ak teda chcete vidieť zlaté rezervy USA, či nazrieť do jednej z najstráženejších budov na svete (preslávila sa napríklad aj vo filme Smrtonosná pasca 3, v ktorom sa teroristi snažili práve zlato umiestnené na 33 Liberty Street získať.)
musíte sa však registrovať na oficiálnej stránke.

Banková budova bola otvorená v roku 1924, neďaleko Wall Street a architektonicky bola stvárnená tak, aby prezentovala dôveru a istotu federálnej banky USA.
Odf roku 1965 je zaradená na zoznam pamiatok mesta New York, a od roku 1980 aj na zoznam National Register of Historic Places.

No votes yet.
Please wait...

Archív: