..

Katedrála St. John the Divine sa považuje za jeden z najväčších kresťanských kostolov na svete – je najväčšou katedrálou, anglikánskym kostolom a štvrtým najväčším kresťanským chrámom na svete.

Rozprestiera sa na ploche väčšej ako jeden celý mestský blok v manhattanskej štvrti Morningside Heights.
Jej hlavným znakom je nedokončenosť – vďaka nesmiernej veľkosti a prehnaným ambíciám pôvodných staviteľov je aj po vyše 130 rokoch od začatia stavby nedokončená. Katedrála sa preto s obľubou nazýva aj St. John the Unfinished, či Biely slon The Upper West Side.

História tejto stavby je naozaj pohnutá – prvé plány sa objavili v roku 1888, práce však začali o pár rokov neskôr – v roku 1892 v byzantskom a románskom štýle. Ten bol po niekoľkých rokoch stavby opustený a stavitelia sa rozhodli pre katedrálu v tradičnejšom novogotickom štýle. Medzitým stavba prežila dve svetové vojny, a veľký požiar v roku 2001, ktorý zničil nedokončný transcept (priečnu chrámovú loď).

Do katedrály sa zmestí 4,500 veriacich, má dĺžku dvoch futbalových ihrísk a dovnútra sa poľahky zmestí celá Socha Slobody (bez podstavca).

Vstupné na prehliadku katedrály je 5 dolárov (prehliadku s výkladom máte zadarmo v prípade zakúpenia New York Pass) – môžete si však byť istí, že vaše peniaze pôjdu na dobrú vec – dokončenie tohto chrámu.

I_obalka_R05
Kúpte si sprievodcu New Yorkom
Získate prístup k 70 stranám čítania o New Yorku. Všetko čo by vás pred cestou malo zaujímať.