..

MetLife Building, pôvodne Pan Am Building, je mrakodrap nachádzajúci sa v Midtown Manhattane na adrese 200 Park Avenue. V čase otvorenia (1963) bola PanAm Building najväčšou kancelárskou budovou na svete. Vďaka svojej prominentnej polohe v srdci Manhattanu tvorí MetLife Bauilding významnú účasť siluety Manhattanu.

Architektúra MetLife Building
Budovu navrhlo architektonické štúdio MetLife Building s pomocou Walter Gropiusa a Pietra Belluschiho. Stala sa ukážkou brutalistického medzinárodného štýlu mrakodrapov – je čisto komerčná s rozsiahlymi poschodiami, jednoduchou výzdobou a absenciou akýchkoľvek luxusných detailov v exteriéri aj v interiéri. Budova má výhodnú polohu, predovšetkým vďaka blízkej polohe ku Grand Central Terminal.

Aj vďaka jej výraznej viditeľnosti v iluete meta sa MetLife Building stala najviac nenávideným mrakodrapom v meste. V roku 1987 lifestylový magazín New York uverejnil prieskum, podľa ktorého by si demoláciu MetLife (resp PanAm) prialo najviac obyvateľov mesta. Prispieva k tomu fakt, že budova svojím pôdorysom vybočuje z mriežky newyorských ulíc, čím vyčnieva a značne kontratuje s okolitými budovami, hlavne s Helmsley Building. Dnes je budova jednou z najrozpoznateľnejších budov mesta aj keď väčšina obyvateľov jej nevie prísť na meno.

Budova bola tiež známa svojím heliportom z ktorého bolo možné dostať sa za sedem minút letu na medzinárodné letisko Johna F. Kennedyho. Táto služba fungovala len medzi 21. januárom 1965 a 18. februárom 1968 a počas niekoľkých mesiacov v roku 1977. Jeho prevádzka bola ukončená po katastrofe pri ktorej zahynulo päť ľudí. Pri pristávacom manévri 16. mája došlo k nehode, keď sa helikoptéra Sikorsky S-61L potom čo dosadla na plochu, prevrátila sa na bok a jej stále spustené rotory zabili 4 ľudí, ktorí čakali vonku na nástup.

Nájomnici MetLife Building

Aerolinky Pan American World Airways boli dlhú dobu vlastníkom budovy. Ich logo bolo vyobrazené na severnej a južnej fasáde, ich symbol pripomínajúci zemeguľu bol zobrazený na zvyšných dvoch fasádach. V roku 1981 budovu odkúpila poisťovacia spoločnosť Metropolitan Life. Keď Pan Am ukončil činnosť v roku 1991, MetLife nahradil pôvodné loga Pan Amu na severnej a južnej strane a budovu bola premenovaná na MetLife Building. Neformálne MetLife Tower.

V roku 2005 MetLife budovu predal za 1,72 miliardy USD, čo bola v tej dobe najvyššia suma vyplatená za administratívnu v dejinách Spojených štátov.

Okrem MetLife, v budove sídli mnoho ďalších firiem, medzi nimi sú napríklad Dreyfus Corporation, najväčšia kancelária Greenberg Traurig, newyorské kancelárie Barclays Bank, CB Richard Ellis, Gibson, Dun nand Crutcher, Hunton and Williams alebo Winston and Strawn.

I_obalka_R05
Kúpte si sprievodcu New Yorkom
Získate prístup k 70 stranám čítania o New Yorku. Všetko čo by vás pred cestou malo zaujímať.