..

American Museum of Natural History je jedno z najväčších a najslávnejších amerických múzeí. Nachádza sa v 25 prepojených múzejných budovách na Upper West Side na Manhattane.

Od svojho otvorenia v roku 1869 poskytuje svojim návštevníkom možnosť nahliadnuť na momentálne jednu z najväčších zbierok artefaktov – múzeum vlastní vyše 150 miliónov predmetov. Hlavnou atrakciou múzea bývali pred rozmachom fotografie – diorámy, verné zobrazenia prírody, tak ako ju zachytili pracovníci múzea. Takto vznikali monumentálne diela, pokrývajúce plochu až 30 metrov štvorcových – napríklad scéna s americkými bizónmi, súboj vorvaňa a obrovského hlavonožca, či verná kópia koralového útesu z Bahám.

Ročne toto newyorské múzeum navštívi vyše 4 miliónov návštevníkov, ktorí obdivujú mimo iné model veľryby v životnej veľkosti, 31 tonový meteorit, či Star of India – najväčší safír na svete.

Čo musíte vidieť v American Museum of Natural History

– Jednou z najznámejších častí múzea je Hayden Planetarium s vesmírnou projekciou. Samotné planetárium sa nachádza v šesť poschodovej presklennej budove, ktorá obkolesuje 27 metrov vysokú osvetlené guľu s výstavnými priestormi vovnútri. Ak vás zaujíma svet mimo našej planéty, určite túto vesmírnu katedrálu navštívte.
– Takisto si nenechajte ujsť Halu fosílií s najväčšou zbierkou kostí cicavcov a dinosaurov na svete. Nájdete tu kompletné kostry pravekého mamuta, Tyrannosaura rex, či známeho Brontosaura.

Múzeum je častým protagonistom v knihách, či filmoch. v AMoNH sa ocitli napríklad Holden Culfield z Kto chytá v žite, múzeum slúžilo ako predloha pre film Noc v múzeu, či pre viacero scén z filmu The Day After Tomorrow.

I_obalka_R05
Kúpte si sprievodcu New Yorkom
Získate prístup k 70 stranám čítania o New Yorku. Všetko čo by vás pred cestou malo zaujímať.