..

Múzeum Pierponta Morgana bolo založené v roku 1906 jedným z nabohatších mužov svojej doby John Pierpont Morganom.

Ten ako úspešný finančník, či bankárom zasvätil časť svojho života aj zberateľstvu umenia. Pod jeho vedením tak nevznikol len oceliarsky gigant, ktorý dnes poznáme ako U.S. Steel, ale aj jedna z najkrajších zbierok umenia v New Yorku.

J.P.Morgan ešte za svojho života venoval všetky nazbierané diela múzeu a galérii, ktoré už vyše 100 rokov sídli v nádhernej budove od architektonického štúdia McKim, Mead & White (zodpovední za množstvo úžasných budov v meste Manhattan Municipal Building, či pôvodnú Penn Station) – zapísanej na zoznam kultúrneho dedičstva ako National Historic Landmark. A dnes po štyroch rokoch rekonštrukcie sa úžasná budova znovu otvára verejnosti.

Verejnosti tak bude v McKim Building sprístupnená súkromná knižnica miliardára, s 9 metrov vysokými stropmi, tisíckami kníh, či originálnym gobelínom zo 16. storočia.

Sprístupnená bude aj študovňa – honosná izba obložená červeným damaškom, inšpirovaná duchom renesancie.

Po prvýkrát bude sprístupnený aj trezor, kde J.P. Morgan uchovával najvzácnejšie artefakty. O tom, že v múzeu Pierponta Morgana budete mať naozaj čo obdivovať, svedčia nielen stovky unkátnych exponátov, ale aj jedny z najkrajších interiérov v celom USA. Vstupné stojí 12 dolárov pre dospelú osobu.

I_obalka_R05
Kúpte si sprievodcu New Yorkom
Získate prístup k 70 stranám čítania o New Yorku. Všetko čo by vás pred cestou malo zaujímať.