..

Alexander Hamilton Custom House (pôvodne U.S. Custom House) je jedna z najkrajších pamiatok postavených v štýle Beaux-Arts v New Yorku. Budova bola postavená architektom Cassom Gilbertom (zodpovedný aj za Woolworthov mrakodrap, či New York Life Building) pre rastúce potreby federálneho colného úradu, ktorý mal na starosti prístav v New Yorku v rokoch 1902 – 1907.

Nachádza sa neďaleko parku Bowling Green, v najjužnejšej časti Manhattanu – tam kde kedysi pôvodne stálo centrum osady Nový Amsterdam. Práve tu kúpili americkí osadníci ostrov Manhattan od indiánov za 24 dolárov.

V budove dnes paradoxne sídli múzeum amerických indiánov – National Museum of the American Indian.

Alexander Hamilton Custom House je klenot štýlu Beaux-Arts – bola postavená v čase hnutia za skrášľovanie mesta – City Beautiful Movement, keď sa verejné budovy stavali tak, aby nielen plnili svoj účel, ale boli aj pastvou pre oči a mestá skrášľovali.

Vďaka tomu je budova ozdobená viacerými sochami, verejné priestory vovnútri sú okázalé a takisto zdobené. Alexander Hamilton Custom House je od roku 1976 zapísaná na zoznam pamiatok – National Historic Landmark. Vstupné do múzea je zadarmo – takže ak chcete vidieť jednu z najkrajších budov v New Yorku aj zvnútra, neváhajte…

I_obalka_R05
Kúpte si sprievodcu New Yorkom
Získate prístup k 70 stranám čítania o New Yorku. Všetko čo by vás pred cestou malo zaujímať.