..

New York City Hall – alebo aj radnica New Yorku sa nachádza v centre príjemného City Hall Park, medzi ulicami Broadway, Park Row a Chambers Street.

Samotná budova je najstaršou radnicou v USA, ktorá stále slúži svojmu účelu – sídli tu newyorský starosta a schádza sa tu mestská rada. Budova bola postavená medzi rokmi 1803 až 1812, a patrí na zoznam národných pamiatok – National Historic Landmark.

Samotná radnica je maličká historická budova, ktorú ľahko v tieni stromov blízkeho parku prehliadnuť. Aj napriek neveľkej veľkosti, jej stvárnenie výrazným spôsobom ovplyvnilo dizajn neskorších verejných budov.

V blízkosti (štvrť nazvaná Civic Center) sa nachádza množstvo verejných či komerčných budov, ktoré slúžia administratíve New Yorku – či už Manhattan Municipal Building, NY Courthouse, alebo bývalá najvyššia budova sveta Woolworth Building.

Priamo pod námestím pred radnicou sa nachádza originálna City Hall Station, južná cieľová stanica prvej linky metra postavenej Interborough Rapid Transit Company v roku 1904. Bola jednoznačne najkrajšou v celom systéme metra – stanicu osvetľovali kryštálové lustre, mala sklenené mozaiky na stenách, či priehľady, ktorými prenikalo slnečné svetlo. Stanica bola uzavretá v roku 1945 a jej funkciu prebrala blízka Brooklyn Bridge–City Hall (IRT Lexington Avenue Line).

I_obalka_R05
Kúpte si sprievodcu New Yorkom
Získate prístup k 70 stranám čítania o New Yorku. Všetko čo by vás pred cestou malo zaujímať.