..

Kuchyňa New Yorčanov naplno odráža multikulturalitu celého mesta – však za národné jedlá sa tu považujú arabské, židovské, stredoeurópske, či talianske špeciality.

Aby váš pobyt v New Yorku bol úplný – musíte ochutnať aj tunajšiu kuchyňu. A zabudnite na McDonalds, či iné siete rýchleho občerstvenia. V gurmánskom raji, akým New York bezpochyby je, to naozaj nie je strava, ktorú by ste mali počas svojho pobytu v meste ochutnať.

Newyorská pizza
Newyorčania vám budú tvrdiť, že ich pizza je najlepšia a pri ochutnaní pravej newyorskej hrozí nebezpečenstvo, že už nebudete chcieť ochutnať inú. Takže ochutnať ju musíte a potom sa sami rozhodnete, či to naozaj bola najlepšia pizza vášho života. Každopádne je to veľmi rýchly a lacný spôsob ako sa najesť v New Yorku.

Hotdog v Nathan’s Famous
Nathan’s Famous je slávny obchod s hot dogmi na Coney Island – Prvý a originálny stánok Nathan’s Famous bol otvorený už v roku 1916, pôvodne len ako pojazdná predajňa hot-dogov. Nathan bol poľský imigrant, ktorý sa rozhodol prežiť svoj americký sen vďaka hotdogom. Na Coney Island si zároveň môžete vyskúšať aj koľko ich zjete. Od roku 1916 je totiž Nathan’s dejiskom pretekov v pojedaní hotdogov na čas. Každý rok, 4. júla sa najväčší jedáci stretnú, aby zmerali svoje sily a v časovom intervale 10 minút do seba napchali čo najviac hotdogov. Momentálny rekord drží Američan Joey Chestnut s výkonom neuveriteľných 68 hot dogov.

Bagel
Bagel pôvodne pochádzajúci z končín strednej Európy si takisto našiel veľkú obľubu medzi Newyorčanmi. Pre¬dajne baglov sú po celom meste a ak chcete ochutnať sýte raňajky s kávou, stačí vám 5 dolárov a budete ochutnávať jedno z najznámejších jedál New Yorku.

Obed v Chinatown
Čínske jedlo určite nie je pre každého, no ak sa dostanete do čínskej štvrti v New Yorku, aj zarytého nepriateľa tejto stravy možno presvedčíte na chutný a voňavý obed v niektorej z množstva reštaurácií a bistier, ktoré tu nájdete.

Najedzte sa na ulici
Určite sa oblúkom vyhnite hot dogom, ktoré strávili vo vode už hodnú chvíľu, či tvrdým praclíkom. Ale veľa stránkarov ponúka výborné a chutné jedlá za nízke ceny. Ochutnajte falafel, barbecue, či iné jedlá zo stánkov – vždy nasledujte domácich a svoj vlastný nos. Pri všetkých pouličných stánkoch však platí jednoduché pravidlo: Nekupujte si v nich jedlo ihneď: Počkajte chvíľu a sledujte, či má stánkar zákazníkov a ak je na jednom mieste stánkov viac – vždy si vyberte toho, ktorý má viac zákazníkov. Vôbec neplatí, že jedlo od pouličných predavačov sa neoplatí kupovať – ak stánkom veria domáci, prečo by ste nemali aj vy? Dobré miesto na pouličný obed je vo Finančnej štvrti na Liberty Plaza, ktoré je nazývané aj jedáleň Wall street.

I_obalka_R05
Kúpte si sprievodcu New Yorkom
Získate prístup k 70 stranám čítania o New Yorku. Všetko čo by vás pred cestou malo zaujímať.