..

V New Yorku sú štyri veľké letiská: JFK International Airport (Medzinárodné letisko Johna F. Kennedyho), La Guardia Airport, Newark Liberty International Airport (Newarské medzinárodné letisko slobody) a Teterboro Airport.

Early morning at the JFK JetBlue terminal Creative Commons License Angelo DeSantis via Compfight

Medzinárodné lety do USA využívajú len Kennedyho letisko a letisko Newark.

Letisko Johna F. Kennedyho, pôvodne nazývané aj Idlewild airport, je najväčšie medzinárodné letisko v New Yorku. Je jedným z najväčších letísk na svete a leží v juhovýchodnej časti New Yorku v časti Queens pri zálive Jamaica Bay.

Ak po prílete na letisko očakávate mrakodrapy a známu siluetu Manhattanu, nebuďte prekvapení a sklamaní ak ich neuvidíte. Letisko sa totiž nachádza 24 km od Manhattanu a tak sa silueta vysokých budov po prílete neobjaví.

Podobne ako LaGuardia a Newark Liberty International Airport, letisko JFK prevádzkuje Port Authority of New York and New Jersey.
Letisko JFK ročne využije približne 50 miliónov cestujúcich, pričom najviac medzinárodných letov spája New York s Londýnom, Parížom, Franfurtom a Tokyom.

JFK pozostáva z 9 terminálov, pričom každý terminál je letisko samo osebe – terminály sú pridelené jednotlivým leteckým spoločnostiam a slúžia ako pre odlety (departures), tak aj pre prílety (arrivals).

Doprava z/na letisko

Letisko JFK je s New Yorkom prepojené viacerými spôsobmi. Najjednoduchšie sa na Manhattan dostanete využitím vlaku AirTrain JFK. Tento light rail systém zastavuje na všetkých termináloch a spája letisko, 2 stanice metra a stanicu Long Island Rail Road (dopraví vás na Pennsylvania Station na Manhattane).


Odporúčame Go Airlink Shuttle -JFK Airport to Manhattan pre dopravu medzi letiskom JFK a Manhattanom. Za 20 dolárov budete na Manhattane rýchlo a lacno.


V rámci letiska je jeho využitie bezplatné, ak chcete AirTrain využiť na cestu mimo letiska – poplatok za jednu cestu je 5 dolárov.

Koľko mi bude trvať cesta na letisko JFK?

Trvanie cesty na JFK letisko záleží od využitej doprravy. Najrýchlejšia možnosť je využiť taxík, či železnicu Long Island Rail Road, menej rýchle ale lacné je metro a autobusy.

Ak sa pre cestu na letisko rozhodnete využiť vlak cesta medzi JFK a Midtown Manhattan trvá približne 30–40 minút – ak využijete na svoju cestu AirTrain a Long Island Rail Road s prestupom na Jamaica Station (cesta železnicou na Penn Station vyjde na $8 až $12).
75 minút trvá cesta pri využití metra.

Prestup medzi vlakmi NYC Subway a JFK AirTrainom je možný na dvoch staniciach – vlak linky A zastavuje na Howard Beach-JFK Station, alebo vlak linky E (z Midtown Manhattanu), J a Z (smer Downtown Manhattan) zastavuje na stanici Sutphin Boulevard Station.

I_obalka_R05
Kúpte si sprievodcu New Yorkom
Získate prístup k 70 stranám čítania o New Yorku. Všetko čo by vás pred cestou malo zaujímať.