..

Električky, alebo streetcars kedysi tvorili chrbtovú sieť hromadnej dopravy v New Yorku. V meste premávali desiatky rôznych systémov, ktoré však boli postupom času nahradené podzemnými linkami metra, či autobusmi.

Brooklyn Queens Connector

Autobusy boli po veľkej hospodárskej kríze v 30. rokoch minulého storočia vnímané ako ekonomickejšie a električky postupne ustúpili aj automobilovom. No New York je jedno z najmenej vhodných miest pre automobilovú dopravu, aj preto sa posledné roky vynárajú plány na návrat električiek do ulíc mesta.

Moderná električka nazvaná Brooklyn Queens Connector – BQX má podľa najnovších plánov prepojiť Brooklyn a Queens – dve štvrte, ktoré sú chronicky známe zlým spojením. Historicky totiž väčšina liniek metra smeruje z Brooklynu, Queens, či Bronxu do Manhattanu. Jediný spôsob ako cestovať medzi Brooklynom a Queens je teda zachádzkou cez Manhattan. Dnes to znamená cestu autobusom a metrom, ktorá vám bude trvať asi hodinu. Od roku 2024 to bude príjemná polhodinová cesta modernou električkou, ktorá prepojí rozvíjajúce sa štvrte na nábreží East River – od Astorie, cez Long Island City, Dumbo, Red Hook až po Sunset Park.

I_obalka_R05
Kúpte si sprievodcu New Yorkom
Získate prístup k 70 stranám čítania o New Yorku. Všetko čo by vás pred cestou malo zaujímať.