..

Cestovanie v New Yorku ikonickými taxíkmi bude za pár rokov vyzerať úplne inak, aj keď stále žlto. Vďaka súťaži Taxi of Tomorrow si newyorský starosta a Taxi and Limousine Commission vyberajú jedno vozidlo, ktoré bude nasledujúce roky slúžiť ako základ flotily pre vyše 13 000 taxíkov v meste.

Ford, Nissan a Karsan
Taxíky budúcnosti v New Yorku budú stále žlté, no budú väčšie – namiesto sedanov bude to budú menšie dodávky, tak aby mali cestujúci väčšie pohodlie a viac miesta pre batožinu. Finalisti súťaže Ford, Nissan a turecká automobilka Karsan.

Najväčšie šance má Ford – ktorého dizajn, založený na koncepte Transit Connect sa nielenže stal americkou dodávkou roka, ale má aj dlhoročné skúsenosti s prevádzkou vozidiel v službách newyorských taxíkov. Ford Crown Victoria totiž tvorí až 67% dnešných taxíkov v meste.

Súťaž má byť uzavretá na začiatku budúceho roka a prvé taxíky v novom dizajne budú jazdiť najskôr v roku 2013. Vybrané vozidlo bude slúžiť ako jediný licencovaný model auta najmenej 10 rokov.

Newyorské taxíky ročne odvezú vyše 240 miliónov ľudí, zarobia skoro 3 miliardy dolárov – skoro toľko isto ako dopravný systém mesta – obľúbené metro v New Yorku.

I_obalka_R05
Kúpte si sprievodcu New Yorkom
Získate prístup k 70 stranám čítania o New Yorku. Všetko čo by vás pred cestou malo zaujímať.