..

Dnes si New York pripomína výročie septembrových útokov na dvojičky Svetového obchodného centra, kedy zahynulo vyše 3000 obetí a New York prišiel o jednu zo svojich ikonických budov.

Svetové obchodné centrum nebol len komplex obyčajných kancelárskych budov, ale v podzemí ste našli aj živý dopravný uzol (tretia najväčšia stanica na Manhattane), množstvo obchodov, hotel, či jeden z najväčších podzemných trezorov na uskladnenie zlata.

Dnes stavenisko na Ground Zero čoraz viac pripomína to, čo tu o pár rokov bude stáť. Kancelárske budovy, veľkolepá stanica metra a PATH architekta Santiaga Calatravu a hlavne pamätník obetiam – poďme sa na ne pozrieť zblízka.

National September 11 Memorial & Museum, pamätník obetiam a ústredný bod celého komplexu je stále vo výstavbe, no už minulý rok bola otvorená prebežná prehliadka. Pamätník tvoria dve obrovské nádrže na pôdoryse bývalých dvojičiek, cez hrany ktorých bude každú sekundu padať voda. Bude to najväčšia fontána v USA. Vo výstavných priestoroch okolo týchto bazénov nájdete nielen spomienkové predmety na obete, ale aj relikvie z budov Dvojičiek – oceľové nosníky, či Posledné schodisko, vďaka ktorému sa zachránili stovky životov.

One World Trade Center
Po dlhých ťahaniciach medzi viacerými záujmovými skupinami výstavba viditeľne pokročila aj na mrakodrapoch, ktoré budú obklopovať spomienkový park s pamätníkom. 1 World Trade Center (Freedom Tower) dnes siaha do výšky 40 poschodí a pomaly sa stáva súčasťou panorámy New Yorku. Po dokončení, pravdepodobne v roku 2013 to bude najvyššia budova v New Yorku (541 metrov vysoká) a na vrchol sa vráti aj obľúbená vyhliadka. Horšie to vyzerá s ostatnými budovami od renomovaných architektov – Veže 2,3, 4 a 5 majú prinajmenšom neistú budúcnosť – až pokým sa situácia na realitnom trhu nezlepší.

Najkrajšou súčasťou nového komplexu však bude Transportation Hub – ambiciózna stanica podzemnej železnice PATH do New Jersey a 7 liniek metra za 3.2 miliardy dolárov. S plánmi od Santiaga Calatravu, ktorý celý komplex navrhol ako rozprestierajúce sa vtáčie krídla sa tak aj Dolnému Manhattanu dostane významný prestupný uzol – v blízkosti je vo výstavbe aj Fulton Street Transit Center, ďalší prestupný uzol, kde sa bude križovať 11 liniek metra.

I_obalka_R05
Kúpte si sprievodcu New Yorkom
Získate prístup k 70 stranám čítania o New Yorku. Všetko čo by vás pred cestou malo zaujímať.