..

Prečo by ste mali vidieť New York? Ak ešte stále nie ste presvedčení, že návšteva New Yorku stojí zato, čítajte ďalej. New York ponúka naozaj veľa dôvodov prečo ho vidieť.

times-square-2011

New York je globálne mesto
Je to jedno z najdôležitejších centier biznisu, módy, svetovej politiky, či kultúry. Každoročne sa tu konajú svetoznáme filmové, či hudobné festivaly a denne máte možnosť navštíviť desiatky koncertov, divadelných predstavení na slávnom Broadway, či opery v Met.
Ak radšej vyhľadávate športové zážitky – stačí zájsť na zápasy New York Rangers, či New York Knicks v slávnej Madison Square Garden. Alebo vyskúšať baseball na štadiónoch New York Yankees, či New York Mets.

New York už poznáte z filmov
New York ako najväčšie mesto USA samozrejme láka filmárov, aby použili jeho ulice ako kulisy pre svoje filmy. Ročne v meste natočí približne 250 nezávislých a štúdiových filmov. O dôležitosti New Yorku na mape filmového priemyslu svedčí aj fakt, že tretina profesionálnych hercov má bydlisko v New Yorku.
Asi najznámejšiu úlohu (mimo katastrofických filmov) hral New York vo filme Sám doma 2: Stratený v New Yorku. Určite si pamätáte malého Kevina, ako bojuje proti gangstrom v New Yorku, ak by ste chceli navštíviť známe miesta z tohto filmu – stačí sa prejsť v Central Parku, prípadne sa ubytovať v hoteli Plaza, kde býval aj samotný predstaviteľ filmu.
Tiffany’s
Chcete sa cítiť ako Holly Golightly alias Audrey Hepburn vo filme Breakfast at Tiffany’s (Raňajky u Tiffanyho)? Zamierte na Piatu avenue, kde na križovatke s 57 Street nájdete tento svetoznámy obchod so šperkami a klenotami (727 Fifth Avenue). Radšej sa však nepýtajte na ceny…
FAO SCHWARTZ
Blízko sa však nachádza aj obchod s hračkami FAO Schwartz, známy z filmu Big, s Tomom Hanksom v hlavnej úlohe. Ak si chcete podobne ako hlavný hrdina vyskúšať obrí klavír, hľadajte adresu 767 Fifth Avenue (na križovatke s 58th Street). Obchod slúžil aj ako predloha pre Duncans Toy Chest vo filme Sám doma 2.
Dakota
Svetoznámy nájomný dom na okraji Central parku, zase hrá hlavnú úlohu vo filme Romana Polanského – Rosemary’s Baby.

New York je vriaci kotol národností, chutí, vôní a farieb
New York bol odjakživa vriacim kotlom, ktorý lákal prosťahovalcov skúšať šťastie a zažiť americký sen. Ellis Island bol prvou zastávkou pre približne 12 miliónov prisťahovalcov, ktorí prešli cez imigračné stredisko medzi rokmi 1892 – 1954. Celé štvrte boli kedysi patrili výlučne len menšinám – Chinatown, Little Italy, či Spanish Harlem. New York je kolískou černošskej kultúry.
Mesto bolo epicentrom jazzu v 40. rokoch, abstraktného expresionizmu v 50. či indie rocku začiatkom 21. storočia. Zrodil sa tu hip-hop, punk rock, či generácia beatnikov. Kultúra a kultúrne inštitúcie tvoria neoddeliteľnú súčasť koloritu mesta.

New York je skvelý na návštevu kedykoľvek
New York má čo ponúknuť kedykoľvek o čom svedčí aj konštantná návštevnosť po celý rok. Na jar lákajú do mesta rozkvitnuté parky a príjemné počasie, v lete zas množstvo kultúrnych podujatí, jeseň je známa svojimi výpredajmi a zima v New Yorku to je vianočný stromček v Rockefellerovom centre, sviatočná výzdoba obchodov a výkladov a Nový rok na Times Square.

New York je nákupný raj
New York je nákupným rajom, ktorý ponúka návštevníkom tovar v prestížnych módnych domoch po blšie trhy, či špecializované obchody.
Odevy a topánky do 110$ sú oslobodené od dane. Najvyhľadávanejšie a najluxusnejšie obchody v New Yorku sa nachádzajú na Madison Avenue, na ktorej nájdete všetky slávne módne značky.
V len o ulicu ďalej sa nachádza slávna 5. Avenue, známa ako najdrahšia ulica sveta. Ak chcete navštíviť Rockeffelerovo centrum, pozrieť sa do päťposchodového obchodu Abercrombie&Fitch, či zazrieť šperky v Tiffany & Co – stačí zájsť na Piatu avenue. V New Yorku sa nachádza aj najväčší obchodný dom sveta Macy’s na Herald Square. V budove sa nachádza neskutočné množstvo tovaru a ako perličkou môže slúžiť fakt, že v práve v Macy’s sa môžete pri nákupoch odviezť na jedných z posledných drevených eskalátorov.

Vaši priatelia tam už boli
New York je jeden z najčastejších cestovateľských snov v rôznych anketách. Len minulý rok sa do Veľkého jablka pozreli tisícky Slovákov, a ďalšie tisícky tak urobia aj tento rok. Medzi nimi určite aj vaši priatelia. Tak prečo by ste nešli aj vy?

New York je dostupný
Letenky stoja polovicu toho čo nedávno (priamy let z Viedne len za 400 eur), ceny ubytovania v New Yorku sú dnes na historických minimách. Aj v luxusnom hoteli dnes nájdete lacné ubytovanie a výlet do New Yorku vás dnes vyjde podstatne menej ako pred rokom. Tak prečo by ste nemali vidieť New York práve teraz?

Tento článok je úryvkom z elektronického sprievodcu New Yorku, ktorého si môžete zakúpiť za 10€ na našich stránkach. Je to jedinečná zbierka tipov a informácií, ktoré musíte vedieť pred vašou cestou do New Yorku. 70 strán pútavého čítania, zaručená spokojnosť.

I_obalka_R05
Kúpte si sprievodcu New Yorkom
Získate prístup k 70 stranám čítania o New Yorku. Všetko čo by vás pred cestou malo zaujímať.