..

New York je drahé mesto o tom niet pochýb – len letenka do New Yorku a slušné ubytovanie na týždeň vás vyjdú na cca 1000 eur. Ale ostatné výdavky môžete skresať na naozajstné minimum. Väčšina atrakcií je zadarmo, vstupy do múzeí sú dobrovoľné, MetroCard na dopravu sa stále oplatí a existuje aj množstvo skrytých pokladov, ktoré si môžete vychutnať zadarmo.

Central park
Najlepšia vec v New Yorku je samozrejme symbol mesta, veľký mestský park, ktorý môžete navštíviť kedykoľvek a zadarmo. Nie je nič lepšie ako stráviť hektický deň v meste túlaním sa po parku. A verte nám, za jeden deň, či jednu návštevu toho veľa neuvidíte. Veď Central park je mesto samo o sebe – môžete sa túlať zákutiami pri Belvedere Castle, nájsť všetky unikátne mosty v parku, či len tak hľadať pekné zákutia. Samozrejme civilizácia je vždy len na skok, takže ak vyhladnete, či vás zeleň parku omrzí nie je problém.

Kompa na Staten Island
Staten Island Ferry je jedna z najobľúbenejších atrakcií v New Yorku. Nečudujeme sa – počas 25 minútovej jazdy medzi Dolným Manhattanom a Staten islandom toho uvidíte toľko, čo v iných mestách za týždeň. Kompa má trasu veľmi blízko Sochy slobody, takže ak chcete ušetriť pár hodín času a niekoľko dolárov za výlet na ostrov slobody, Staten Island Ferry určite odporúčame. Len si hneď uchmatnite miesto pri zábradlí, pretože na lodi býva často tlačenica o najlepšie miesta.

Kompa do IKEA
Ďalšia loď? Áno – New York je predsa mesto na vode, takže lode sú tu skoro všade. Kompa do IKEA premáva zadarmo každú sobotu a nedeľu od 11:00 každých 20 minút. Prepraví vás k obchodnému domu IKEA v starej priemyselnej štvrti Brooklynu do Red Hook. Red Hook je jediná časť New Yorku, ktorá má priamy výhľad do tváre Sochy slobody – ak vás to o návšteve nepresvedčilo, tak Red Hook je naozaj iná štvrť ako výstavný Manhattan. Pokojná, s odkazom na industriálne dedičstvo, aj keď aj tu si najnovšie developérske projekty vyžiadali daň. Stále je to však unikátny newyorský zážitok a o tie predsa ide!

New York Public Library
Návšteva tejto majestátnej budovy na Piatej avenue určite nepatrí medzi malé zážitky – veď pre miesto svojej svadby si ju vybrala aj Carrie Bradshaw zo seriálu Sex v meste! Mimo Okrem toho tu nájdete milióny kníh, jeden z najkrajších wi-fi hotspotov na svete, či slávnych levov Astora a Lenoxa, ktorí strážia budovu.

Múzeá v New Yorku
Aj keď má väčšina múzeí v New Yorku zavedené tzv. odporúčané vstupné, môžete v nich zaplatiť koľko uznáte za vhodné – aj nič. Samozrejme je dobré prispieť aspoň niečím, však 5 či 10 dolárov je pri ceste do New Yorku zanedbateľnou položkou. Metropolitan Museum of Art má napríklad odporúčané vstupné 20 dolárov, American Museum of Natural History 15 dolárov – v oboch však môžete zaplatiť akúkoľvek sumu. V utorok máte vstup zadarmo do Brooklyn Botanical Garden, či Staten Island Museum, v stredu je bezplatný vstup do Bronx Zoo, New York Botanical Garden, v piatok sa oplatí navštíviť Museum of Modern Art (MoMA) od 16:00 do 20:00 je vstup zadarmo. V sobotu je zas voľne prístupné slávne Guggenheimovo Múzeum (17:15 do 19:45, posledné vstupy o 19:15), v nedeľu máte zadarmo úžasnú Frick Collection.

Tento článok je úryvkom z elektronického sprievodcu New Yorku, ktorého si môžete zakúpiť za 10€ na našich stránkach. Je to jedinečná zbierka tipov a informácií, ktoré musíte vedieť pred vašou cestou do New Yorku. 70 strán pútavého čítania, zaručená spokojnosť.

I_obalka_R05
Kúpte si sprievodcu New Yorkom
Získate prístup k 70 stranám čítania o New Yorku. Všetko čo by vás pred cestou malo zaujímať.