..

New York, to nie sú len mrakodrapy, na ktoré sa chodia pozerať turisti z celého sveta, či výstavné a okázalé budovy z minulého storočia. New York “zdobia” aj stovky budov, za ktoré by sa hanbilo každé mesto na svete. A my sme pre vás vybrali ukážkové – Tie najškaredšie budovy v New Yorku

Na stránkach newyorkcity.sk sme si už predstavili najškaredší mrakodrap 375 Pearl Street, najškaredší hotel, či stratené poklady na mieste ktorých vznikli výsmechy architektúry.

Ktoré sú ďalšie nenávidené budovy v meste?

AT&T Long Lines Building

33 Thomas Street
Dvojička 375 Pearl Street, aj tak by sa dala nazvať druhá telekomunikačná veža, ktorá zdobí Dolný Manhattan. 33 Thomas street je 170 metrov vysoká budova bez okien, slúžiaca ako telefónna ústredňa pre AT&T Long Lines. Bola postavená v roku 1974, tak aby prežila atómový výbuch. A tak aj vyzerá.
Priamo v jednej z najvyhľadávanejších štvrtí Soho, na Thomas street, ktorá je posiata príjemnými nájomnými domami sa týči tento betónový monolit – právom jedna z najnenávidenejších budov v meste.

One New York Plaza

One New York Plaza
Celé územie najjužnejšej časti Finančného dištriktu je poznačené prítomnosťou One New York Plaza. 195 metrov vysoká budova dominuje super bloku kancelárskych budov na nábreží pri Brooklyn Bridge. Zároveň je to najjužnejší mrakodrap na Manhattane.
Ako jedna z prvých budov obsahovala moderné teplotne aktivované výťahy. Ironicky, práve tie zapríčinili 2 smrteľné nehody a 35 úrazov, keď plné výťahy boli pri požiari v budove privolané práve na poschodia kde horelo.

ATT1

AT&T/Sony Building
197 metrový mrakodrap od Philipa Johnsona sa niekomu môže páčiť – ako zástupcu postmodernej architektúry ho zdobí ornamentálny vrchol. Nie elegantný ako nájdeme na Chrysler Building, ani funkčný ako pri Empire State Building. Vrchol Sony Building zdobí jednoduchá rímsa, ktorá sa v strede dvíha do sedlovej strechy s dierou – áno dierou.
Predstavuje tak naozaj škaredý zub v panoráme Manhattanu.

corinthian

Corinthian Apartments
Apartmánový dom Corinthian, bol v čase postavenia najväčším na svete. 55 poschodová budova, ktorá bola otvorená v roku 1988 ponúka 846 apartmánov, komerčný priestor, a veľkokapacitné garáže to všetko pri rušnom vjazde do Queens-Midtown Tunnel, kadiaľ denne prejde 80 000 áut.
Vďaka svojmu netradičnému tvaru – celá budova vyzerá ako stoh mincí naskladaných na sebe, si u konzervatívnych newyorčanov vyslúžila nenávisť.

marriott marqius
Najškaredší hotel
V kategórii najškaredší hotel v New Yorku jednoznačne víťazí Marriott Marquis, jeden z najväčších hotelov na Times Square. 49 poschodový hotel, ktorý sa pýši architektonicky zaujímavými presklenými výťahmi je naozaj škaredý. Ako trojposchodová neestetická torta stúpa nad Times Square.
Stavba hotela sa v historickom Theatre District nezaobišla bez protestov, keďže kvôli stavbe hotela bolo zbúraných 5 historických divadiel na Broadwayi – Helen Hayes, Morosco, Astor, Bijou, a Gaiety.

I_obalka_R05
Kúpte si sprievodcu New Yorkom
Získate prístup k 70 stranám čítania o New Yorku. Všetko čo by vás pred cestou malo zaujímať.