..

V New Yorku sú štyri veľké letiská: pre medzinárodné lety sa využívajú len dve z nich – Kennedyho medzinárodné letisko (JFK International Airport) a Newark Liberty International Airport.

Taxi Line

Pred príchodom do New Yorku – v lietadle

Už pred príchodom do New Yorku musíte mať pripravené a hlavne vyplnené ESTA formuláre, pre istotu vytlačené confirmation, že ste absolvovali ich vyplnenie. Takisto majte nablízku svoj cestovný pas, a tlačivá, ktoré vám dajú vyplniť na palube lietadla (2 kusy – colné vyhlásenie a účel cesty).

Ak máte nejaké otázky, neváhajte sa spýtať letušiek. Po príchode na letisko sa ozbrojte trpezlivosťou, vybavovanie imigračných úradníkov trvá často hodnú chvíľu. Nepredbiehajte sa a stojte v správnom rade (vždy je to ten dlhší). Ak prídete na rad, odovzdajte svoj pas, vyplnené tlačivá z lietadla, odtlačky prstov a úradníci si vás odfotia.

Procedúry na letisku môžu zahŕňať aj obligátne otázky úradníkov prečo cestujete do USA, na koľko či s kým. Vždy majte pripravené odpovede na tieto základné otázky a jeden úsmev. Po absolvovaní kontroly, si môžete prevziať svoju batožinu v baggage reclaim a hľadať cestu do mesta.

Cesta z letiska do mesta

TIP: Všetky letiská v New Yorku (Newark, La Guardia aj Kennedy) majú rovnaký štýl značenia – žlté značky vás zavedú k bránam jednotlivých aeroliniek, checkinu a k ostatným letovým službám; zelené značky k doprave a čierne označujú toalety, telefóny a ďalšie služby pre cestujúcich.

Newyorské letiská sa nachádzajú mimo centra mesta – Kennedyho letisko a letisko LaGuardia sa nachádzajú v štvrti Queens, letisko Newark je v New Jersey priamo naproti Manhattanu. Najjednoduchší spôsob ako sa dostať do centra je zobrať si taxík (je to však aj najdrahšie), najlacnejšie sa do svojho hotela dostanete kombináciou dopravy (autobus, metro a AirTrain).

New York doprava medzi letiskami

Ak cestujete do New Yorku a potrebujete sa dostať z letiska JFK na letiskom LaGuardia, či Newark, čítajte ďalej. Medzi letiskami nejazdí pravidelné spojenie hromadnou dopravou – na letisko LaGuardia sa dostanete len s autobusom, či taxíkom.

Taxi je najrýchlejšia a najdrahšia možnosť – stojí cca $26-28 (v závislosti od hustoty premávky) a zaberie vám od 20 do 30 minút. Ak chcete ušetriť a máte dostatok času, môžete využiť shuttle bus, ktorý jazdí medzi letiskami – cesta vás vyjde na $15 ($27 aj s návratom). Cesta týmto autobusom trvá 40-50 minút v závislosti od ktorého terminálu cestujete. Na tento autobus jednoducho nastúpite a zaplatíte vo vnútri.


Tento článok je úryvok z kapitoly o príchode do New Yorku z elektronického sprievodcu New Yorkom.

V tejto kapitole si môžete prečítať ako sa čo najrýchlejšie dostanete do mesta, aby ste mali čo najviac času na jeho spoznávanie.

Tento článok je úryvkom z elektronického sprievodcu New Yorku, ktorého si môžete zakúpiť za 10€ na našich stránkach. Je to jedinečná zbierka tipov a informácií, ktoré musíte vedieť pred vašou cestou do New Yorku. 70 strán pútavého čítania, zaručená spokojnosť.

I_obalka_R05
Kúpte si sprievodcu New Yorkom
Získate prístup k 70 stranám čítania o New Yorku. Všetko čo by vás pred cestou malo zaujímať.