..

V New Yorku sa nachádza vyše 400 hotelov, ktoré ponúkajú 80 000 izieb. Nikde inde na svete nenájdete tak širokú ponuku luxusného ubytovania ako práve tu. Ak máte vyše 600 eur na noc (pre dve osoby), radi vás privítajú v okázalých päťhviezdičkových hoteloch pri Central parku.

Palm Court v hoteli Plaza

Ak si na ubytovanie vyčleníte menšiu sumu, v hoteli v okolí Times Square budete vítaní – tu vás noc vyjde na 200€. Ak je aj to nad váš rozpočet (a verte, že ubytovania na Manhattane je naozaj drahé) – poohliadnite sa po výhodnej ponuke v Queens, Brooklyne, či v New Jersey. Síce si viac pocestujete, ale uvidíte viac a hlavne ušetríte.

A ak nemáte ani 100€ na ubytovanie na noc, prečítajte si aspoň o newyorských hoteloch – toto ste o nich určite nevedeli…

1Najväčším hotelom v New Yorku je Mariott Marquis v oblasti Times Square, kde nájdete tiet najväčšie hotely v meste. S 1949 izbami je to na newyorské, či slovenské pomery naozajstný obor – no v porovnaní s megahotelmi napríklad v Las Vegas je celkom malý. Veď najväčší hotel v Las Vegas má až trojnásobok izieb – vyše 6000.

2Najviac hotelov rastie mimo Manhattanu – kedysi bolo ubytovanie v New Yorku synonymom bývaniu na Manhattane. Najznámejšia štvrť s pravidelnou štruktúrou a mrakodrapmi, bola tá, kde sa stavalo najviac hotelov. To však už neplatí tak celkom – veď čoraz viac hotelov rastie aj v Queens, či v Brooklyne. Tam si hotelieri účtujú len polovicu z premrštených manhattanských cien a preto sa netreba čudovať, že vyše polovica rezervácií napríklad na newyorkcity.sk je na hotely v Long Island City na dohľad od Manhattanu.

3Veľa hotelov nájdete v budovách, ktoré boli kedysi ubytovňami pre najchudobnejších. Takzvané single room occupancy boli v New Yorku asi jedinou záchranou pred kariérou bezdomovca. Postupne sa však schátrané budovy menili na hotely – taký prípad postihol napríklad luxusný hotel Radisson Lexington, či ultra moderný Ace Hotel, kde dokonca niektoré izby stále slúžia pôvodným obyvateľom. Takisto hotel Jane patril kedysi len tým najchudobnejším.

4Plaza už nie je Plaza. Aj keď je Plaza stále synonymom newyorského luxusu, už dávno to nie je najlepší hotel v New Yorku. Počas nákladnej rekonštrukcie medzi rokmi 2005 až 2008 sa väčšina izieb s výhľadom na Central park zmenila na luxusné apartmány na predaj. Plaza tak prišla o jednu zo svojich najcharakteristickejších vlastností – výhľad na park. Ak si teda pri ceste do New Yorku chcete vychutnať práve tento element, rezervujte si radšej neďaleký Sherry-Netherlands, Taj-Pierre, či Ritz-Carlton alebo Mandarin Oriental. V Plaze výhľad nehľadajte.

5Asi najprekvapivejšou možnosťou jedla v newyorskom hoteli je Burger Joint v Le Parker Meridien. V okázalom štvorhviezdičkovom hoteli len pár metrov od Central parku si môžete pochutnať na jednom z najlepších hamburgerov v meste. A ak budete mať výčitky svedomia kvôli kalorickej hodnote tohto jedla, stačí zájsť na najvyššie poschodie, kde nájdete bazén s výhľadom na Central park.

I_obalka_R05
Kúpte si sprievodcu New Yorkom
Získate prístup k 70 stranám čítania o New Yorku. Všetko čo by vás pred cestou malo zaujímať.