..

Obed na vrchole mrakodrapu je jedna z najznámejších fotografií dvadsiateho storočia. Však kto by nepoznal čiernobiely ikonický obraz 11 robotníkov, ako spokojne oddychujú stovky metrov nad New Yorkom?

Ako a kde táto fotografia vznikla? Väčšina ľudí si obed na vrchole mrakodrapu nesprávne spája so stavbou Empire State Building. No už len letný pohľad na fotku a vzdialenosť od Central parku prezradí, že slávna budova je RCA Building, dnešné srdce Rockeffelerovho centra známe ako GE Building s vyhliadkou na vrchole.

A práve pri stavbe najvyšších poschodí, na ktorých dnes nájdete vyhliadku Top of the Rock bola zhotovená táto slávna fotografia. Autorom je Charles C. Ebbets, ktorý na vrchole RCA Building odfotil viacero fotografií. No najslávnejšia je tá z 29. septembra 1932 odfotená na 69. zo 70. poschodí mrakodrapu – Obed na vrchole mrakodrapu.

Aj keď v čase stavby boli bezpečnostné štandardy naozaj nízke a na priečnych nosníkoch vo výške vyše 250 metrov robotníci pracovali bez istenia, táto slávna fotka je bezpochyby zinscenovaná, podobne ako ďalšia fotka z tejto série, ktorá zobrazuje spiacich robotníkov. Fotografia šikovne využíva perspektívu pre väčšiu dramatickosť (pod robotníkmi sa totiž nachádzalo už postavené poschodie).

Ak si Obed na vrchole mrakodrapu podrobne prezriete, v ruke postavy napravo si všimnite vypitú fľašu od whisky aj v čase prohibície. A práve tento muž pochádzal zo Slovenska – volal sa Gusti Popovič.

I_obalka_R05
Kúpte si sprievodcu New Yorkom
Získate prístup k 70 stranám čítania o New Yorku. Všetko čo by vás pred cestou malo zaujímať.