..

Empire State Building je symbolom New Yorku. Hrdý mrakodrap, ktorý bol 40 rokov najvyššou budovou sveta je dnes stále najvyššia budova v New Yorku a je zároveň druhá najvyššia v USA (po Sears Tower v Chicagu). Meno budovy je odvodené od prezývky štátu New York, ktorý je známy ako Empire State.

Empire State Building mscamilaalmeida / Pixabay

Empire State bola po 40 rokov najvyššou budovou na svete, až do postavenia Dvojičiek Svetového obchodného centra. Po ich zničení v roku 2001, Empire State Building znovu získal titul najvyššej budovy New Yorku. Stavba je od roku 1986 zapísaná ako National Historic Landmark – národná pamiatka.


Pozrite si najvyššie budovy v New Yorku.


História Empire State Building

Pri stavbe tejto budovy ktorá je vysoká 382 metrov a má 102 poschodí, pracovalo 3 tisíc stavebných robotníkov po dobu 32 týždňov. Bola postavená za rekordne krátky čas.
Každý týždeň stavební robotníci v priemere dokončili päť poschodí.

Po základnej montáži nasledovali montáž okien, je ich tu 6500. Bolo treba natiahnuť aj 100 km vodovodného potrubia. Táto budova stojí na dvojposchodových základoch a podopiera ju oceľová konštrukcia, ktorá váži cez 54 tisíc ton. Empire State Building váži 331 tisíc ton. Na stavbu sa spotrebovalo cez 10 miliónov kusov tehál a 700 km káblov. Vestibul budovy je vykladaný mramorom. Je to obrovská hala s dĺžkou 30 metrov a výskou troch poschodí, vyzdobená nástennými tabuľami, zobrazujúcimi Osem divov sveta. ôsmy div je samotná budova Empire State Building.

Vyhliadkové plošiny Empire State Building

Vyhliadkové plošiny sú jednou z najčastejšie navštevovaných atrakcií v New Yorku. Nečudo, veď poskytujú vynikajúci pohľad na veľkomesto.
Na výber máte z dvoch terás – na 86. a 102 poschodí. Vstupné sa vyberá na dvakrát, takže ak chcete ísť až na vrchol budovy, zaplatíte viac.
Vďaka svojej popularite sa na vyhliadkovú plošinu Empire State Building čaká aj 3 hodiny, takže ak chcete ušetriť čas, je dobré zakúpiť si prednostný lístok, napr. vo forme New York Pass.

V súčasnom období v budove pracuje okolo 16 tisíc ľudí, ktorí sa do práce dostanú jedným zo 72 rýchlovýťahov. Ich hodinová kapacita je 10 tisíc osôb. Na najvyššie poschodie vedie tiež únikové schodisko, ktoré má 1860 schodov.

Typický vrchol budovy v štýle Art Deco mal pôvodne slúžiť ako pristávacia plocha pre vzducholode. Po počiatočných pokusoch však z tohto plánu vzišlo, najmä pre búrlivý vietor v takej výške.

Empire State Building je právom jednou z najfotografovanejších budov v New Yorku. Jej stavba sa začala realizovať v roku 1929, týždeň pred krachom na Wall street. Otvorená bola 1. mája 1931 s veľkou neistotou, ale čas ukázal, že postavenie tohto mrakodrapu nebol zlý nápad. Síce dlho po otvorení vzhľadom na hospodársku krízu zostali väčšina budovy neprenajatá a Empire State Building získala posmešnú prezývku EMPTY STATE BUILDING.

Trvalo desať rokov, kým sa zaplnila firmami celá. Budova sa k vrcholu zužuje a to v troch úrovniach. V minulosti často táto stavba priťahovala mnohých samovrahov, dnes sú už na budove vybudované na terasách zátarasy, ktoré bránia priamemu skoku z budovy. Budova bola už aj podkladom pre natočenie nejedného filmu. Z tých najznámejších je to KING KONG.

Výška Empire State Building: 382 metrov, výška s anténou 443 metrov

I_obalka_R05
Kúpte si sprievodcu New Yorkom
Získate prístup k 70 stranám čítania o New Yorku. Všetko čo by vás pred cestou malo zaujímať.