..

Grand Central Terminal je najväčšia a najvýpravnejšia vlaková stanica v New Yorku. Od roku 1976 je stanica zapísaná do zoznamu amerických pamiatok ako National Historic Landmark.

Stanica bola postavená ako konečná zastávka pre vlaky New York Central Railroad v čase najväčšieho boomu amerických železníc, slúži hlavne pre dochádzajúcich do práce na Manhattane zo severných čatí štátu New York.

Nachádza sa na Manhattane. S celkovým počtom 44 nástupíšť a 67 koľají dokonca patrí medzi najväčšie na celom svete. Stanica je dvojposchodová, s nástupišťami v podzemí. Po vybudovaní spojenia s Long Island Rail Road (projekt East Side Access) sa vybuduje ďalšia stanica pod existujúcimi levelmi. Stanica bude rozšírená na 75 koľají a 48 nástupišť.

História Grand Central Terminal
Pred postavením Grand Central Terminal, stáli na tomto mieste dve budovy, ktoré slúžili ako železničné stanice.
Grand Central Depot, postavená na popud vtedajšieho najbohatšieho človeka Corneliusa Vanderbilta. Grand Central Depot slúžila pre poreby New York Central and Hudson River Railroad, New York and Harlem Railroad, a New York and New Haven Railroad od roku 1871 do 1900. Na prelome storočí sa odstránila “stará” staničná budova a koľaje smerujúce na juh a vznikla Grand Central Station.

Nakoniec medzi rokmi 1903 až 1913 bol celý priestor hlavovej stanice New Yorku prekonfiguovaný do terajšej podoby – Grand Central Terminal. Rekonštrukcia zahŕňala aj elektrifikáciu tratí smerujúcich k stanici a ich zakrytie pod Park Avenue, čím vznikol priestor pre najluxusnejšie rezidencie popri trati.

Grand Central Terminal je mimo vlakov známa aj množsvom iných vecí. Na stanici (pozor pre Slovákov, znalých pomerov na našich železniciach, môže byť príchod na Grand Central Terminal veľkým kultúrnym šokom) nájdete napríklad svetozámy Oyster Bar, množstvo reštaurácií, delis, pekární, či New York Transit Museum.

Grand Central Terminal tvorí malé mesto v meste. S viacerými hotelmi, kancelárskymi budovami na okolí tvorí tzv. Terminal City.

Zaujímavosťou je aj tajné nástupište – č. 61, ktoré bolo v 30. rokoch minulého storočia vytvorené pre potreby prezidenta Franklina D. Roosevelta, tak aby jeho limuzína mala priamy prítup do hotela Waldorf-Astoria.

Grand Central Terminal: Čo musíte vidieť
Srdcom celej stanice je staničná hala, po útokoch z 11. septembra visí zo stropu americká vlajka, ktorá dominuje celému priestoru. Za zmienku stoja aj staničné hodiny, ktoré sú symbolom Grand Central.

I_obalka_R05
Kúpte si sprievodcu New Yorkom
Získate prístup k 70 stranám čítania o New Yorku. Všetko čo by vás pred cestou malo zaujímať.