..

Ako každé mesto na svete, aj New York prechádza prirodzeným architektonickým vývojom. Tak ako sa menia potreby obyvateľov mesta, tak sa menia aj budovy a architektonicky cenné objekty z minulých storočí sa strácajú pred očami.

Namiesto nich na stavebných pozemkoch na Manhattane vyrastajú často neosobné veže bez nápadu a fantázie.

Kvôli zisku tak New York stratil viacero unikátnych stavieb – dve bývalé najvyššie budovy sveta, zopár luxusných hotelov, či jednu z najokázalejších vlakových staníc sveta. Všetky budovy v tomto zozname nahradili komerčné mrakodrapy, ktoré si ani za roky od svojho postavenia nedokázali získať dobrú povesť.

pennsylvania staton

Pennsylvania Station 1910- 1963

Určite najväčšiu ranu na tvári mesta zanechalo zbúranie Pennsylvania Station. Pôvodná budova bola postavená ateliérom McKim, Mead, and White v roku 1910 ako vrcholné dielo štýlu Beaux-Arts. Penn Station nebola len stanica, bolo to umelecké dielo.

Stanica bola charakteristická veľkorysým stvárnením – priečelie tvorilo stĺporadie z korintských stĺpov. Hlavná čakáreň vlakovej stanice bola vytvorená tak, aby evokovala rímske kúpele v Caracalle, približne vo veľkosti hlavnej lode svätopeterského chrámu v Ríme.
No v čase úpadku železničnej dopravy bola výstavná Penn Station zbúraná a jediné čo ostalo z mramorovej stanice sú dva orly, ktoré strážia športovú arénu Madison Square Garden.

singer-buildging

Singer Building 1908 – 1968

Singer Building bola svojho času najvyššou budovou sveta. Bola postavená v roku 1908 ako sídlo spoločnosti Singer Manufacturing Company, známej vďaka výrobe šijacich strojov.
12 poschodová hlavná budova slúžila ako základňa pre zvonicu, ktorá sa ťahala do výšky 187 metrov. Budova bola zbúraná, aby uvoľnila miesto U.S. Steel Building – známej ako One Liberty Plaza, siahajúcej do výšky 226 metrov. Tá sa nachádza priamo oproti Ground Zero a svojou vertikalitou dominuje celému okoliu.

hotel-savoy-plaza

Savoy-Plaza Hotel 1927 – 1964

Hotel Savoy-Plaza bol symbolom newyorského luxusu. Spolu s mladšími hotelmi Pierre a Sherry-Netherland tvorili najelegantnejšie a najprestížnejšie hotely pri Central parku. Budova, charakteristická svojim mohutným vzhľadom zakončeným dvoma komínmi, bola navrhnutá (podobne ako pôvodná Penn station) architektonickým štúdiom McKim, Mead & White.
V roku 1964 bola nahradená General Motors Building. Tento mamutí mrakodrap je jedna z najväčších kancelárskych budov na Manhattane – ako jedna z mála zaberá celý jeden blok. Pred budovou sa nachádza známy podzemný Apple Store.

hotel astor times square

Astor Hotel 1904 – 1967

Astor hotel bol jeden z najluxusnejších hotelov svojej doby. Nachádzal sa priamo na Times square – od svojho postavenia v roku 1904 až do demolácie v 1967. Priestor na ktorom hotel stál dnes okupuje 50 poschodový mrakodrap One Astor Plaza.
11 poschdový hotel v štýle Beaux Arts bol postavený ako spomienka na pôvodný hotel Waldorf=Astoria na 34. ulici. Celý hotel sa niesol v štýle Ľudovíta XV, so strešnou záhradou, či obrovským tanečným sálom až pre 1100 osôb.
To čo Newyočania dostali po zbúraní hotela Astor sa nedá nazvať ani architektúrou. Brutálna budova One Astor Plaza, ktorá bola postavená pre komerčné účely, so štúdiami MTV na dolných pochodiach a kanceláriami na vrchných.

Ani jeden z mrakodrapov, ktoré nahradili budovy v tomto zozname si medzi Newyorčanmi nezískal dobré meno, skôr naopak. Stále sú vnímané ako jazvy na meste, vďaka ktorým New York navždy stratil niektoré zo svojich historických dominánt. Ktorý z stratených pokladov New Yorku by ste chceli vidieť znovu postavený?

I_obalka_R05
Kúpte si sprievodcu New Yorkom
Získate prístup k 70 stranám čítania o New Yorku. Všetko čo by vás pred cestou malo zaujímať.