..

Rockefellerovo centrum je komplex 19 komerčných budov, ktoré sa rozprestierajú na ploche 89 000 metrov štvorcových medzi 48 a 51 ulicou. Centrum bolo postavené na popud vplyvnej rodiny Rockefellerovcov medzi Piatou a Siedmou Avenue.

Pohľad na Rockefellerovo centrum

John D. Rockefeller, Jr., dedič miliardového ropného impéria rodiny Rockeffelerovcov (Standard Oil), sa postaral o najväčší súkromný stavebný projekt na svete – pôvodne 14 komerčných budov bolo postavených v priebehu 10 rokov – od roku 1930 do roku 1939. Svoje meno dostal komplex až po odporúčaní pioniera Public relations – Ivy Leeho, ktorý pracoval ako osobný poradca pre rodinu Johna Rockefellera.

V 60. a 70. rokoch pribudli ku pôvodne Art-Deco komplexu aj 4 ďalšie mrakodrapy, tentoraz postavené v medzinárodnom štýle – Time-Life Building, McGraw-Hill a News Corporation/Fox News Channel Building.
V roku 1987 bol komplex vyhlásený za National Historic Landmark.

Ústrednou a najvyššou budovou je GE Building, prezývaná aj The Rock, odkiaľ máte na vyhliadke Top of the Rock celý Manhattan ako na dlani. Ďalšími zaujímavosťami komplexu sú Radio City Music Hall, či miesto pre všetky vlajky OSN. V centre sídli NBC, Radio City Music Hall a Christie’s Auction House.

Umelecká výzdoba Rockefellerovho Centra

Slávnymi nie sú len samotné budovy centra, ale aj umelecká výzdoba, na ktorú John D. Rockefeller, Jr., povolal najlepších maliarov, či sochárov svojej doby. Na skrášlení centra sa podieľal napríklad Diego Rivera, či Isamu Noguchi, no jednoznačne najzámejšie je dielo Paul Manshipa – Prometheus, ktoré sa nachádza v zníženom námestí pred 30 Rockefeller Plaza.

I_obalka_R05
Kúpte si sprievodcu New Yorkom
Získate prístup k 70 stranám čítania o New Yorku. Všetko čo by vás pred cestou malo zaujímať.