..

Central park je veľký verejný mestský park, ktorý sa rozprestiera na rozlohe 843 akrov alebo 3,41 km². V centre Manhattanu zaberá plochu obdĺžnikového tvaru s rozmermi 4 km × 800 m), čím definuje samotný profil mesta.

Bol otvorený v roku 1859. Aj keby sa možno zdalo, že Central Park je najväčším v New Yorku, nie je to tak. Väčší park je napríklad Flushing Meadows – Corona Park v Queense.

História Central parku
Park bol vytvorený ako spolupráca slávneho krajinárskeho dizajnéra svojej doby – Fredericka Lawa Olmsteda a architekta Calverta Vauxa. Ich návrh parku pod názvom Greensward bol postavený tak, aby čo najviac pripomínal prírodnú scenériu anglického vidieka.

Dnes je to vďaka 25 miliónom návštevníkov ročne najnavštevovanejší mestský park v USA a vďaka filmom a televíznym seriálom sú zákutia parku svetoznáme.

Pritom pôvodne nebol v zakreslený ako súčasť Commissioners’ Plan of 1811 – plánu, podľa ktorého sa postupovalo pri výstavbe New Yorku. No medzi rokmi 1821 a 1855 sa populácia mesta vzrástla štvornásobne a preto vznikla potreba vystavať veľký mestský park na spôsob Buloňského lesíka v Paríži, či Hyde parku v Londýne.

Preto mesto v roku 1853 odkúpilo pozemky od 59. po 106. ulicu za účelom výstavby parku – neskôr sa konala súťaž v ktorej vyhrali už spomínaní páni. Central park v ich návrhu sa mal najviac podobať idylickej krajine anglického vidieka. Plán obsahoval oddelený systém dopravy pre chodcov, jazdcov na koňoch, či iné vozdilá – takisto doprava cez mesto (crosstown) bola riešená prostredníctvom do zeme zapustených ciest (anglicky zvané transverse).

Plán Greensward obsahoval 36 mostov, z ktorých žiaden nie je podobný tomu druhému.
Central park bol oficiálne otvorený v roku 1873 – po rokoch príprav, zemných prác, premiestňovania zeminy, sadenia tisícov stromov či kríkov.

Sprievodca Central parkom: Čo sa nachádza v parku


Pri vstupe do parku z južnej časti od hotela Plaza nájdete jeden z najznámejších pohľadov v parku – Gapstow Bridge je známy hlavne z filmu Sám doma 2: Stratený v New Yorku.
Neďaleko nájdete aj Arsenal, jednu z najstarších budov v celom parku.

Centrálnu časť parku tvorí promenáda Mall ohraničená dvojitým stromoradím majestátnych brestov.

Promenáda vedie k Bethesda Terrace, odkiaľ má návštevník skvelý výhľad na celý park. Pod terasou sa nachádza jedno z umelých jazier v parku – The Lake. Cez Lake prechádza asi najkrajší most v celom Central parku – jedinečný a elegantný Bow bridge.

Ak ním prejdete, dostanete sa do najprírodnejšej časti parku zvanej Ramble. Práve tu sa nachádza jeden z najvyšších bodov v parku – Vista rock, odkiaľ máte na skok k romantickému Belvedere Castle.

Pod zámočkom sa nachádza ďalšie jazero – Belvedere Lake, ktoré spolu s Great Lawn ostalo ako pozostatok po bývalom vodnom rezervoári.
Aj najväčšie jazero v parku slúžilo ako vodný rezervoár – pomenovaný po Jacqueline Kennedy Onassis.

Hneď vedľa Great Lawn sa nachádza najväčšia budova v parku – Metropolitan Museum of Art – za ktorým nájdete jediný obelisk v New Yorku – Kleopatrinu ihlu.

Hoci väčšina parku vyzerá prírodne, v skutočnosti je vytvorený umelo a obsahuje niekoľko umelých jazier, chodníky, dva štadióny na korčuľovanie, útočisko pre divočinu a trávnaté plochy používané na rôzne športové podujatia, ako aj ihriská pre deti. Park je populárnou oázou pre migrujúce vtáky a takisto aj pre pozorovateľov vtákov.

Hranice Central parku
Zo severu ho ohraničuje ulica West 110th Street, na západe Central Park West, na juhu 59th Street a na východe Fifth Avenue. Niekedy sa okrajové ulice parku označujú aj ako Central Park North, Central Park West a Central Park South. Fifth Avenue si svoj názov zachováva.

Park navrhli Frederick Law Olmsted a Calvert Vaux po úspechu ich spoločného návrhu Central parku boli neskôr zodpovední aj za plánovanie Prospect Parku v Brooklyne. Central park je od roku 1963 zaradený medzi národné historické pamiatky (National Historic Landmark).

I_obalka_R05
Kúpte si sprievodcu New Yorkom
Získate prístup k 70 stranám čítania o New Yorku. Všetko čo by vás pred cestou malo zaujímať.