..

Je najdlhší visutý most v New Yorku – spája mestské časti Brooklyn a Staten Island v časti newyorského zálivu zvanej Narrows. Most bol na návrh talianskej historickej spoločnosti v USA pomenovaný po talianskom objaviteľovi Giovannim da Verrazzanovi.

Ten ako prvý známy Európan navigoval loď až do prístavu v New Yorku. Napriek tomu, že názov v roku 1960 odklepol vtedajší guvernér Nelson Rockefeller, násilná smrť prezidenta Johna F. Kennedyho všetko zmenila. Verejná mienka žiadala pomenovať most na jeho počesť. Nepomohol ani náhradný variant premenovať radšej vtedajšie letisko Idlewild na Kennedyho letisko.

Dvojpodlažný most z pera známeho projektanta Othmara Ammanna, ktorého rukopis cítiť aj ďalších mostoch v New Yorku (Moste Georgea Washingtona, Bayonne Bridge či Bronx Whitestone Bridge) bol navrhnutý v roku 1951 a dokončený v roku 1964, ako najdlhší visutý most na svete.
Nesie 12 prúdovú ďiaľnicu (Interstate) I-278 spájajúcu New Jersey a New York.
Verrazano-Narrows Bridge bol jeden z posledných veľkých mestských projektov Roberta Mosesa, hlavného staviteľa a plánovača New Yorku minulého storočia.
Most je tradičným začiatkom New York City Marathon, a je aj významným dopravným uzlom – všetky lode, ktoré plávajú do newyorského prístavu, plávajú popod Verrazanov most.

I_obalka_R05
Kúpte si sprievodcu New Yorkom
Získate prístup k 70 stranám čítania o New Yorku. Všetko čo by vás pred cestou malo zaujímať.