..

Hell’s Kitchen, známa aj ako Clinton či Midtown West, je manhattanská štvrť, rozprestierajúca sa medzi 34. a 59. ulicou, od 8. Avenue k rieke Hudson.

hells-kitchen

Táto oblasť poskytuje dopravné, nemocničné a skladové zázemie pre Midtown Manhattan – aj pre svoju neslávnu minulosť, čoho odrazom je aj meno Hell’s Kitchen jej až do 90. rokov minulého storočia….

Táto neslávna minulosť sa viaže hlavne k newyorskému podsvetiu, ktoré malo v Hell’s Kitchen svoje základne – špeciálne prisťahovalci z Írska. Príbehy aj z tejto oblasti našli svoje umelecké stvárnenie v muzikáli a filme West Side Story.

Počas posledných dekád sa však kedysi obávaná štvrť stala vyhľadávanou pre blízkosť k Midtownu. Dnes je Hell’s Kitchen domovom pre množsvo hercov, ktorí využívajú blízkosť divadiel na Broadway – v Hell’s Kitchen bývajú, alebo bývali James Dean, Jerry Seinfeld, Alicia Keys, Madonna, či Sylvester Stallone…

Hell’s Kitchen ako dopravný uzol Manhattanu
Hell’s Kitchen je centrom a dopravným uzlom Manhattanu, tu ústi Lincoln Tunnel, pájajúci New York a New Jersey. V štvrti sa nachádzajú početné parkoviská, veľmi vzácne na Manhattane (väčšinou sú poschodové a využívajú výťahy pre autá). Jedenásta avenue je známa predajcami áutomobilov. V Hell’s Kitchen sa nachádza aj masívny Port Authority Bus Terminal, hlavná autobusová stanica New Yorku. Väčšina z konských kočov z Central Parku má stajne práve v tejto oblasti.
V oblasti Hell’s Kitchen je zároveň množstvo nástupiští pre lode a nachádza sa tu aj lodný terminál – Hudson River New York Passenger Ship Terminal. Železničnú dopravu v tejto oblasti zastupuje blízka Penn station a linka metra pod Eighth Avenue – najzápadnejšia linka metra v Midtownw.
V oblati práve prebiehajú práce na rozšírení Flushing Line západne od momentálnej cieľovej stanice na Times Square k výstavnému centru Jacoba K. Javitsa.

Kto býva v Hell’s Kitchen
Speváčka Vanessa Carlton, herec Robert De Niro, herec Sylvester Stallonepeváčka Alicia Keys vyrastala v Hell’s Kitchen, autor komiksov a spisovateľ Frank Miller, Tom Hanks býval vo štvrti v rokoch 1970- 1980, hráč NHL Henrik Lundqvist, či autor Krstného otca Mario Puzo.

I_obalka_R05
Kúpte si sprievodcu New Yorkom
Získate prístup k 70 stranám čítania o New Yorku. Všetko čo by vás pred cestou malo zaujímať.