..

New York ako najväčšie mesto USA samozrejme láka filmárov, aby použili jeho ulice ako kulisy pre svoje filmy. Podľa Office of Film, Theater and Broadcasting – sa ročne v meste natočí približne 250 nezávislých a štúdiových filmov. O dôležitosti New Yorku na mape filmového priemyslu svedčí aj fakt, že tretina profesionálnych hercov má bydlisko New Yorku.

V počiatkoch filmovej tvorby bol New York epicentrom americkej filmovej produkcie, čo sa však v priebehu časov zmenilo, najmä kvôli lepšiemu celoročnému počasiu v Hollywoode – aj napriek tomu sa New York každoročne objavuje v kinách.

New York vo filmoch


Ai najznámejšiu úlohu, mimo katastrofických filmov, hral New York vo filme Sám doma 2: Stratený v New Yorku. Určite si pamätáte si malého Kevina, ako bojuje proti gangstrom v New Yorku, ak by ste chceli navštíviť známe miesta z tohto filmu – stačí sa prejsť v Central Parku, prípadne sa ubytovať v hoteli Plaza, kde býval aj samotný predstaviteľ filmu.

Chcete sa cítiť ako Holly Golightly alias Audrey Hepburn vo filme Breakfast at Tiffany’s (Raňajky u Tiffanyho)? Zamierte na Piatu avenue, kde na križovatke s 57 Street nájdete tento svetoznámy obchod so šperkami a klenotami (727 Fifth Avenue). Radšej sa však nepýtajte na ceny…
Blízko sa však nachádza aj obchod s hračkami FAO Schwartz, známy z filmu Big, s Tomom Hanksom v hlavnej úlohe. Ak si chcete podobne ako hlavný hrdina vyskúšať obrí klavír, hľadajte adresu 767 Fifth Avenue (na križovatke s 58th Street).
Obchod slúžil aj ako predloha pre Duncans toy chest vo filme Sám doma 2: Stratený v New Yorku.

– Svetoznáma Dakota, nájomný dom na okraji Central parku, zase hrá hlavnú úlohu vo filme Romana Polanského – Rosemary’s Baby.
– Vo filme Sex in the City, hlavná predstaviteľka Carrie býva na 245 East 73rd Street na Upper East Side, avšak scény vo filme boli natáčané na 66 Perry Street vo Village. Takže ak sa chcete cítiť ako Carrie v New Yorku, máte jedinečnú šancu vidieť miesto kde sa film Sex and the City natáčal.

Ak si chcete pozrieť ďalšie svetoznáme lokácie, ako poznáte z filmov – stačí zájsť na stránku newyorkinthemovies.com, kde nájdete skvelú mapu. Plánovanie výletu za filmovými atrakciami tak môže začať…

Tento článok je úryvkom z elektronického sprievodcu New Yorku, ktorého si môžete zakúpiť za 10€ na našich stránkach. Je to jedinečná zbierka tipov a informácií, ktoré musíte vedieť pred vašou cestou do New Yorku. 70 strán pútavého čítania, zaručená spokojnosť.

I_obalka_R05
Kúpte si sprievodcu New Yorkom
Získate prístup k 70 stranám čítania o New Yorku. Všetko čo by vás pred cestou malo zaujímať.