..

Chrysler Building je jeden z najznámejších mrakodrapov v New Yorku na Manhattane. Patrí medzi architektonické ikony a symboly svojej doby a celého mesta.

Vďaka svojej charakteristickej špičke, špeciálne vyrobenej z ocele Nirosta je považovaný za jeden z najkrajších mrakodrapov vôbec. Od roku 1976 je veža Chrysler, zapísaná ako National Historic Landmark.

Budova bola postavená v štýle Art Deco a obsahuje množstvo detailov, odkazov na automobilový priemysel a značku Chrysler.

Výstavba Chrysler Building

So stavbou sa začalo 27. mája 1928 a pokračovala veľmi rýchlo. Každý týždeň stavba rástla o štyri poschodia, naviac nedošlo k žiadnej smrteľnej nehode. Po slávnostnom otvorení v roku 1930 Chrysler Building získal titul najvyššej budovy na svete.

V čase dostavby sa do výšky nad tisíc stôp ťahalo na Manhattane viacero budov (40 Wall Street). Aby si práve Chrysler Building vydobyla pozíciu najvyššej stavby sveta, tesne pred jej dokončením sa tajne vovnútri budovy zostavila 58,4 m vysoká oceľová špička. Tá sa následne vysunula a Chrysler Building se tak stal nielen najvyššou budovou sveta, ale aj najvyššou stavbou.

Titul najvyššej budovy sveta si držala len rok. V roku 1931 (po 11 mesiacoch) jej ho prebrala Empire State Building, no Chrysler Building stále ostáva najvyššou tehlovou budovou.

Zaujímavosti o Chrysler Building

– Chrysler Building má výšku 319 metrov a je to druhá, resp. tretia najvyššia budova v New Yorku, spolu s budovou New York Times Tower.
– Ako prvý mrakodrap na svete prekročil hranicu 1000 stôp (305 m). Navrhoval ho architekt William Van Alen.
– 90 percent akcií spoločnosti, ktorá vlastní Chrysler Building patrí Abu Dhabi Investment Council.
– Budova má 3 862 okien, výťahy značky OTIS, a je pravidelne sa umiestňuje v rebríčkoch najobľúbenejších mrakodrapov v New Yorku.

I_obalka_R05
Kúpte si sprievodcu New Yorkom
Získate prístup k 70 stranám čítania o New Yorku. Všetko čo by vás pred cestou malo zaujímať.