..

Svetové obchodné centrum (ang. World Trade Center, WTC) bol gigantický kancelársky komplex, ktorý sa rozprestieral na Dolnom Manhattane. Najvýraznejšou dominantou kompexu, boli dvojičky, najvyššie budovy postavené v New Yorku. 11. septembra 2001 boli Dvojičky zničené pri teroristických útokoch unesenými lietadlami.

Za myšlienkou výstavby WTC bol zámer oživiť Dolný Manhattan, priniesť tejto oblasti nové štvorcové metre kancelárií a zároveň postaviť najvyššiu budovu sveta – symbol New Yorku a obchodnej sily mesta.

Američan japonského pôvodu Minoru Yamasaki navrhol komplex budov, ktorým dominovali dve veže, obrovské vo svojej vertikalite, ignorujúce okolitú zástavbu a históriu mesta.
Aj napriek počiatočnému odporu sa Dve veže stali symbolom mesta, najvyššie budovy stojace na exponovanom mieste, skoro pri pobreží sa stali ikonickým obrazom svojej doby.

V Dvojičkách Svetového obchodného centre (vysokých 417 a 415 metrov) denne pracovalo 50 000 zamestnancov, budovy mali vlastné poštové smerovacie číslo (Zip Code WTC bol 10048) a zamestnancom a návštevníkom slúžilo 97 výťahov.

Aj keď dominantou komplexu boli Dvojičky – celý komplex WTC pozostával aj spolu s mrakodrapmi zo 7 budov, pri ktorých sa rozprestieralo námestie. Pod ním bola verejná nákupná hala, z ktorej návštevníci a pracovníci boli spojení so všetkými časťami veľkomesta dvomi hlavnými trasami newyorského metra a vlakmi PATH, ktoré spájajú New York s New Jersey. Komplex WTC bol veľmi dôležitým prestupným uzlom v dopravnom systéme Manhattanu.

I_obalka_R05
Kúpte si sprievodcu New Yorkom
Získate prístup k 70 stranám čítania o New Yorku. Všetko čo by vás pred cestou malo zaujímať.