..

Keď sa už dostanete z letiska do mesta, určite vás bude zaujímať ako cestovať. Možno nie ste zvyknutí na také masívne používanie hromadnej dopravy aké uvidíte v New Yorku. Naozaj veľmi málo ľudí vlastní auto a väčšina na svoju dopravu využíva metro, autobusy a taxíky.

Najobľúbenejšou formou dopravy je však chôdza, tak si zabezpečte pár pohodlných topánok, dobrú mapu a môžete sa vydať na spoznávanie newyorských ulíc peši.

(Tento článok je úryvok z elektronického sprievodcu New Yorkom)

A aké rady by vám dali pri cestovaní samotní Newyorčania?
New York je veľké, rýchle a omračujúce mesto – kým si neuvedomíte, že je aj veľmi logické – vďaka pravidelnej uličnej sieti je orientácia jednoduchá a ak sa stratíte, vždy sa môžete spýtať okoloidúcich, ktorí ochotne poradia.

#1 zásada: Kráčajte vpravo. či už ste na na schodisku v metre (v New Yorku zabudnite na eskalátory – v celom systéme metra sa ich nachádza len 169, pritom staníc je vyše 400), alebo na ulici, vždy sa držte vpravo.
Ak ste v skupine, nikdy nekráčajte traja či štyria vedľa seba a ak chcete zastaviť – postavte sa na bok chodníka, aby ste neblokovali ostatných.

#2 zásada: Ostatní sa totiž ponáhľajú. New York je rušné mesto a preto aj by byste mali zrýchliť.
Ak ste v stanici metra, majte vždy poruke MetroCard, kým prídete k turniketu, aby ste neblokovali ďalších.

#3 zásada: Snažte sa čo najviac využívať vlastné nohy a metro. Vďaka chodeniu uvidíte z New York najviac a s metrom zažijete nefalšovaný zážitok z multikulturality, pestrosti a hektickosti celého mesta. Naozaj nie je lepší spôsob ako spoznať New York ako ho precestovať.

Cestovanie metrom
Každý deň použije newyorské metro vyše 5,2 milióna ľudí. Cestujú do práce, za zábavou, či do školy – a vy budete s nimi. Subway je rýchly, lacný a bezpečný spôsob dopravy. Subway beží 7 dní v týždni, 24 hodín denne a špičky (ktorým by ste sa radšej mali vyhnúť) trvajú od 8 – 9:30 ráno a od 5 – 6:30 večer. tak ako asi všade na svete.
Jedna cesta metrom stojí 2.25 dolára – výhodnejšie je využiť predplatenú MetroCard (bližšie informácie nájdete v samostatnej kapitole o MetroCard.

Ako nájsť stanicu metra
Nájsť stanicu metra nie je vôbec zložité. Väčšina staníc je označená a nachádza sa na križovatkách ulíc. Podzemné stanice majú schodisko, ktoré vedie k samotnej stanici, nadzemné stanice určite uvidíte z diaľky. Ak je stanica označená stožiarom s veľkou zelenou guľou navrchu, môžete si tu zakúpiť MetroCard, ak je guľa červená, MetroCard v tej stanici nedostanete.

Mapy v staniciach metra
Staničné mapy sú jednou z najlepších vecí v newyorskom metre. Nájdete ich pri vchodoch a ukazujú podrobnú mapu okolia so všetkými východmi. Keďže má väčšina staníc východov niekoľko, nie je zlé si pred odchodom vždy všimnúť kam idete.
Nedostatkovým tovarom sú však skladateľné mapy celého subway systému. Tie by ste štandardne mali zohnať tiež v každej stanici, no reálne ich nájdete hlavne na tých hlavných, prestupných a ak ani tam nie – určite si ich môžete vypýtať na Grand Central Terminal.

Nepomýľte si smer jazdy
Veľa staníc metra má separátne vchody pre vlaky jazdiace opačným smerom. A ak si raz označíte Metro-Card (úkon, pri ktorom prejdete svojou MetroCard štrbinou pri turniketoch sa nazýva swipe), už niet cesty späť. Najbližšie môžete MetroCard využiť až za 18 minút, takže si dobre rozmyslite, či ste na dobre strane.
Vo vlaku metra

Vo vlaku metra platia tri dôležité pravidlá – ak stojíte držte sa, neopierajte sa o držadlá, aby ste neobmedzovali druhých a dávajte si pozor na svoje osobné veci. Aj keď je subway relatívne bezpečný dopravný prostriedok, netreba dávať zlodejom ani najmenšiu šancu.

I_obalka_R05
Kúpte si sprievodcu New Yorkom
Získate prístup k 70 stranám čítania o New Yorku. Všetko čo by vás pred cestou malo zaujímať.