..

New York naozaj nie je mesto, ktoré by trebalo špeciálne predstavovať. Aj vo väčšine odľahlých častí sveta vedia o Soche slobody, či mrakodrapoch Manhattanu. Bez ohľadu na to, koľko o meste viete vy, určite nezaškodí získať prehľad o tom, čo bolo predtým ako sa New York stal svetovou metropolou.

Tribute in Light Eric via Compfight

Tu je stručný prehľad histórie, dôležitých udalostí, ktoré formovali mesto, čo chcete vidieť. Oblasť, ktorú dnes voláme New York bola pred objavením Ameriky domovom indiánskeho kmeňa Wappinger, ktorý patril ku kmeňu Lenape. New York pre Európanov objavil v roku 1524 Giovanni da Verrazano, po ktorom je pomenovaný slávny most Verrazano Bridge.

No až v 1609 bol objavený ostrov Manhattan, keď sa Henry Hudson pri hľadaní severozápadnej cesty plavil sa ďalej na sever po rieke, ktorá nesie jeho meno. Bol to práve on, ktorý odhalil skrytý potenciál tejto časti Nového sveta.
Keď sa tu v roku 1625 usídlili holandskí osadníci, ktorí sa zaoberali obchodom s kožušinami potvrdili tak Hudsonove slová – New York mal naozaj čo svetu ponúknuť.
O rok neskôr sa odohrala asi najvýznamnejšia realitná transakcia v celej histórii ľudstva. Práve vtedy Holanďania odkúpili ostrov Manhattan od tunajšieho pôvodného obyvateľstva indiánskeho kmeňa Lenape a vznikol Nový Amsterdam.

Podľa tradičnej legendy – vtedajší správca provincie Nový Amsterdam Peter Minuit chcel zabezpečiť s Indiánmi mier a preto územie Manhattanu odkúpil za maličkosti (korálky, gombíky a rôzne tretky) v hodnote 24 dolárov.

Po porážke Holanďanov sa tu usadili Angličania a názov Nový Amsterdam im nebol veľmi po chuti. Tak z neho urobili Nový York na počesť Vojvodu z Yorku, brata anglického kráľa Karola II. A začala sa písať história mesta New York.

Počas vojny za nezávislosť bola kolónia obsadená britskými vojskami – tie v meste ostali aj dva roky po skončení vojny. New York tak bol až do novembra roku 1783, časťou britského impéria.

Dva roky po tom sa New York stal prvým hlavným mestom USA, prvý kongres sa konal vo Federal Hall na Wall Street v roku 1789, a tu bol George Washington slávnostne inaugurovaný za prezidenta. Ale táto pocta netrvala dlho – už v roku 1790 bolo hlavné mesto presunuté do Philadelphie.

Tento článok je úryvkom z elektronického sprievodcu New Yorku, ktorého si môžete zakúpiť za 10€ na našich stránkach. Je to jedinečná zbierka tipov a informácií, ktoré musíte vedieť pred vašou cestou do New Yorku. 70 strán pútavého čítania, zaručená spokojnosť.

I_obalka_R05
Kúpte si sprievodcu New Yorkom
Získate prístup k 70 stranám čítania o New Yorku. Všetko čo by vás pred cestou malo zaujímať.