..

Najväčšou výzvou pri plánovaní cesty do New Yorku je jednoznačne lacné ubytovanie. Nájsť decentný a lacný hotel v New Yorku je často ťažký oriešok – priemerné ceny ubytovania sa pohybujú okolo 200€ za noc pre dve osoby. Hotel, alebo hostel podľa vášho výberu tak bude tvoriť podstatnú položku pri vašej ceste do New Yorku. Takže sa na ňom dá aj najviac ušetriť.

Panning around Creative Commons License Damianos Chronakis via Compfight

Ak oželiete bývanie na Manhattane a vyberiete si jeden z rozširujúcej sa ponuky hotelov v Queense, či Brooklyne môžete ušetriť až polovicu ceny, pričom v rovnakej kategórii. Dobrý a slušný hotel sa dá nájsť už za 120€ za noc pre dve osoby. Netreba zabúdať, že v cene hotelových izieb na stránkach nie sú započítané dane (pri ubytovaní tvoria 14.75 percenta) a tzv. Occupancy Tax $3.50/deň a izbu.

Ako ušetriť pri kúpe letenky
Ďalšou časťou, kde sa dá ušetriť je letenka. Nedajte sa odradiť ich cenami – časy keď letenka do USA stála vyše 30 000 korún sú dávno preč. Teraz sa dá spiatočná letenka do New Yorku, aj bez prestupu, získať za priemernú cenu 400 eur. Vôbec neplatí, že cestu do New Yorku musíte plánovať mesiace dopredu, aby ste získali lacnú letenku. Za cenu 400 eur dostanete napríklad letenku mesiac dopredu.

Ako ušetriť pri jedle
Kulinársky raj všetkých svetových chutí a vôní poskytne možnosť najesť sa kedykoľvek a kdekoľvek za cenu už od 1 dolára. Ceny však končia až pri 400 dolárov za menu pre jedného, takže radšej pozorne sledujte jedálne lístky. Ak chcete ušetriť a pritom si nezničiť svoje chuťové bunky, vždy si môžete pochutnať na typickej newyorskej pizze, bagli, hot dogu, či falafelu, či na iných veľmi chutným jedlám zo stánkov na ulici. Musíte si však vedieť vyberať a to vám ukážeme v našom sprievodcovi.

Ako ušetriť pri chodení po atrakciách
Vstupné poplatky na obľúbené atrakcie sa líšia od miesta k miestu. Dobrým nápadom ako ušetriť býva zakúpenie New York Pass – lístka, ktorý zahŕňa vstupné do vyše 50 atrakcií v New Yorku – Empire State Building, Socha slobody, New York Skyride, Madame Tussaud’s, Guggenheimovo Múzeum, Museum of Modern Art, či na vyhliadku Top of the Rock. Ušetriť tak môžete až $346.25 (na týždennom lístku).

Niektoré atrakcie (najmä múzeá) nemajú pevné vstupné – vyžadujú ľubovoľnú čiastku, čo znamená, že môžete zaplatiť koľko len chcete. Niektoré múzeá ešte ponúkajú v určité termíny vstupné zadarmo (týmto akciám sa venuje štvrtá kapitola sprievodcu New Yorkom).

Ako ušetriť pri nakupovaní
V prípade nakupovania je ťažké poradiť ako ušetriť – len vy sami viete, čo chcete kúpiť a čo nie. Určite sa nesmiete vyhnúť módnemu obchodu Century 21 na dohľad od Ground Zero, kde nájdete kúsky od svetových dizajnérov za polovičné ceny. Ostatné už závisí len na vás a na možnostiach vašej peňaženky. Určite sa však vystríhajte pouličnému predaju zaručene pravých kúskov.

Ako ušetriť pri nočnom živote
Znovu záleží len na tom, čo chcete v New Yorku zažiť. Po celodennom behaní po pamiatkach je veľmi nepravdepodobné, že ešte budete mať energiu na nočné záťahy, no jeden deň by ste sa určite mali šetriť a navštíviť jedno z bezpočtu predstavení na Broadway.

Lístky so zľavou zoženiete v búdke TKTS priamo na Times Square. Nedajte sa zlákať pouličnými predajcami – tí vám zľavy neposkytnú (na obľúbenú show Wicked stoja lístky v rozmedzí od 80 do 750 dolárov). A v sprievodcovi vám poradíme aj ako sa obliecť na muzikál (oblečenie na muzikál).

Viac podobných rád nájdete v špeciálnom 70 stranovom sprievodcovi New Yorkom, ktorý si môžete zakúpiť len za 10€ na týchto stránkach. Vyžiadajte si ukážku na adrese info@newyorkcity.sk, alebo sa opýtajte na podrobnosti.

I_obalka_R05
Kúpte si sprievodcu New Yorkom
Získate prístup k 70 stranám čítania o New Yorku. Všetko čo by vás pred cestou malo zaujímať.