..

Keďže veľa vašich otázok sa týka príchodu do USA, pripravili sme pre vás malého sprievodcu po prílete na letisko v New Yorku. Niektorí z vás sa obávajú neznalosti angličtiny. To však nemusí byť žiadny problém. Ak sa do USA v poriadku dostane človek z Rumunska, ktorý nevie ani slovo po anglicky – dostanete sa tam aj vy. Samozrejme je dobré byť pripravený. A v tom vám radi pomôžeme.

Ešte v lietadle dostanete už len jeden formulár, ktorý musíte vyplniť – formulár 6059B (formulár I-94W bol nahradený elektronickou verziou ESTA). Ak neviete anglicky, pred cestou do New Yorku je dobré si ich naštudovať.

Formulár 6059B – deklarácia o preclení
Tento formulár dostanete už v lietadle pred príchodom na letisko – musíte ho kompletne a pravdivo vyplniť. Týka sa privezených vecí, ktoré neveziete pre vlastnú potrebu – oblečenie, darčeky, či elektroniku. Pri daroch musíte uviesť ich približnú hodnotu. Na veci v tomto prehlásení sa vás môžu neskôr opýtať aj na letisku pri inšpekcii. Ak máte viac ako 21 rokov, môžete si do USA priniesť až 1 liter alkoholu (pivo, víno, tvrdý alkohol) na osobu, pri cigaretách je obmedzenie na jeden kartón.

Formulár I-94W (zelený)
Kedysi sa pri ceste do USA vypĺňal aj druhý formulár – takzvaný zelený. Keďže je Slovensko v skupine Visa Waiver Program krajín, nemusíme pred cestou do USA žiadať o víza. Vďaka elektronickému vyplneniu ESTA sa tento formulár už nevypĺňa – formulár I-94W bol vlastne záznam vášho príchodu a dostali ste ho do svojho pasu namiesto štandardných víz. Pri odchode z USA vám ho z pasu zobrali, takže trebalo dávať pozor aby ste ho nestratili.

Formulár 6059B po vyplnení v lietadle odovzdáte inšpektorovi na letisku. Ten vám potom povolí vstup do USA. Samozrejme pri kontrole sa môže spýtať pár otázok – kde budete bývať, aký je účel cesty a podobne.

Po absolvovaní imigračnej kontroly, odovzdaní odtlačkov prstov, odfotení, preskenovaní biometrického pasu a po odpovediach na otázky úradníkov dostanete povolenie na vstup a môžete si ísť po svoju batožinu a hľadať cestu z letiska. Pre viac informácií vám odporúčame nášho sprievodcu New Yorkom.

Tento článok je úryvkom z elektronického sprievodcu New Yorku, ktorého si môžete zakúpiť za 10€ na našich stránkach. Je to jedinečná zbierka tipov a informácií, ktoré musíte vedieť pred vašou cestou do New Yorku. 70 strán pútavého čítania, zaručená spokojnosť.

I_obalka_R05
Kúpte si sprievodcu New Yorkom
Získate prístup k 70 stranám čítania o New Yorku. Všetko čo by vás pred cestou malo zaujímať.