..

História vzťahov medzi New Yorkom a New Jersey je dlhá a spletitá. Jersey bolo odjakživa vnímané ako mladší brat, ktorý by mal veľký štát New York poslúchať, či dokonca splynúť s ním. New Yorčania mali o Jersey podobný názor – často vytvorený neznalosťou pomerov v Garden State.

Dnes je Jersey s vyspelým hospodárstvom lákadlom pre množstvo podnikov, ktoré sem postupne sťahujú svoje sídla, kvôli prístupnej doprave na Manhattan, nižšie ceny, či úžasné nábrežie rieky Hudson s množstvom miesta pre nový development.

Renesancia Jersey sa ukazuje aj na treťom letisku New Yorku – počet prepravených osôb na Newarku stúpa každým rokom, takže Jersey už nie je len cieľom posmešných poznámok Newyorčanov, ale aj čoraz častejším cieľom ich ciest.

Aj napriek tomu medzi oboma štátmi panuje istá nezdravá pachuť konkurencie – New Jersey je pre obyvateľov Mesta stále len predmestím, ktoré kradne športové tímy (New York Jets, či New York Giants), či Ellis Island.
Aj napriek ich postojom, vám nič nebráni spoznať Garden State na vlastné oči – dostanete sa tu za pár minút podzemno železnicou PATH, či regulárnou železnicou z Pennsylvania Station.

1) Atlantic City, New Jersey
Las Vegas na pobreží Atlantického oceánu je známe svojimi kasínami, dlhými plážami a promenádami. Atlantic City je magnetom pre všetkých, čo hľadajú nočnú zábavu – kasína denne poskytujú návštevníkom skvelé koncerty, divadelné predstavenia, či zábavné show, takže v Atlantic City sa nikdy nebude nudiť. Ak k tomu pridáte skvelé pláže, netreba sa čudovať, prečo sem prúdi ročne toľko turistov.
Pohodlne vás sem dopraví priama železničná linka Atlantic City Express Service z Pennsylvania Station, cestovný čas je cca 2,5 hodiny.

2) Six Flags Great Adventure, New Jersey
Jeden z najväčších zábavných parkov v USA s 45 atrakciami, 12 húsenkovými dráhami a 2 vodnými jazdami sa nachádza niečo vyše hodinu cesty od New Yorku, pričom je dostupný aj verejnou dopravou za 2 hodiny cesty. V Six Flags nájdete naozaj skvelé jazdy a záruku celodennej zábavy za 40 dolárov.

3) Hoboken
Nábrežie v Hobokene sa nachádza naproti Manhattanu – ponúka tak úžasné výhľady na les mrakodrapov aj bez platenia za vyhliadku. Kedysi to bolo miesto, priemyslu, tovární a prístavov, dnes je to príjemné miesto s množstvom zelene a úžasným výhľadom. Dostanete sa sem za pol hodinku využitím podzemnej železnice PATH.

4) Colgate Clock a nábrežie Jersey City
Ako spomienka na dobu, keď nábrežie rieky Hudson v New Jersey lemovali továrne slúži Colgate clock – obrovské hodiny otočené na Manhattan, posledný zvyšok z obrovskej továrne spoločnosti Colgate, ktorá tu kedysi sídlila.
Hodiny majú priemer 15 metrov a sú dobre viditeľné aj z Manhattanu. Nachádzajú sa len 100 metrov od Goldman Sachs Tower, najvyššej budovy v Jersey.
Hodiny nájdete priamo oproti bývalému World Trade Center pri Exchange Place. Jednoducho sa sem dostanete za 18 minút prostredníctvom PATH.

5) Najkrajší most v New Jersey
Ak ste videli nový film Vojna svetov s Tomom Crusiom v hlavnej roli, určite ste zaregistrovali aj Bayonne Bridge. Jeden z najkrajších mostov v New Jersey spája Garden State so Staten Islandom. Je to dielo architekta Cassa Gilberta, vďaka ktorému obdivujeme Woolworthov mrakodrap, či New York Life Building. V Jersey vytvoril jeden z najkrajších mostov v USA – elegantný a vysoký oblúk sa čnie nad prieplavom Kill Van Kull, tak aby sa pod ním mohli plaviť veľké kontajnerové lode do prístavov v Jersey.

6) Športovo-nákupno-zábavný komplex v Meadowlands
Na dohľad od Manhattanu sa nachádza New Jersey Meadowlands Sports Complex s Izod centrom, s množstvom koncertov, New Meadowland Stadium, kde nájdete zápasy New York Nets, či New York Giants, či práve stavané Meadowlands Center – obrovské nákupné centrum.

V Jersey toho nájdete oveľa viac – dostanete sa sem za pár minút, sú tu lacné hotely, dobré reštaurácie a úžasný výhľad na celý Manhattan tak prečo ho nenavštíviť?

I_obalka_R05
Kúpte si sprievodcu New Yorkom
Získate prístup k 70 stranám čítania o New Yorku. Všetko čo by vás pred cestou malo zaujímať.