..

Socha slobody (po anglicky Statue of Liberty, plným názvom Liberty Enlightening the World – „Sloboda osvetľujúca svet“) je socha v New Yorku, symbol mesta a samotných Spojených štátov.

New, York Ronile / Pixabay

Dejiny Sochy slobody

Socha slobody pripomína priateľstvo a pomoc, ktorú Francúzsko poskytlo americkým osadníkom v ich boji za nezávislosť od Británie začatom v roku 1776. Iba Francúzsko totiž poslalo do Ameriky svojich vojakov. Francúzi chceli aj Sochou slobody vyjadriť sympatie novej republike vzniknutej za Atlantickým oceánom. Socha stojí na ostrovčeku pred New Yorkom od roku 1886. Bez podstavca meria po vrchol fakle 46 metrov, s podstavcom do výšky 93 metrov. Dnes existuje jej zmenšená kópia v Paríži ako pripomenutie jej francúzskeho pôvodu (ďalšie kópie sa nachádzajú po celom svete, napríklad v Tokyu).

Najprv sochár Frédéric Auguste Bartholdi navrhol malý hlinený model, ktorý bol vo výške dospelého človeka. Druhý model bol vysoký 3 metre. Tretí model urobili tak, aby bol štyrikrát menší ako socha v skutočnosti. Štvrtý a posledný model začali vyrábať v skutočnej veľkosti. Podľa modelu bola potom odliata socha z medi. Hlava bola dokončená až nakoniec. Modelom pre ženskú tvár bola Bartholdimu Isabella Eugenie Boyerová, vdova po preslávenom výrobcovi šijacích strojov Isaacovi Singerovi. Hotová socha bola 4. júla 1886 v Paríži slávnostne odovzdaná americkému veľvyslancovi, potom ju rozložili na časti, ktoré sa do New Yorku dopravili na francúzskej lodi. V newyorskom prístave sa potom dva roky zostavovala; medené kusy boli obopnuté kovovými pásmi, ktoré bránili poškodeniu. Zostavenú sochu umiestnili na podstavec, ktorý navrhol americký architekt Richard Morris Hunt.

Časom sa socha stala symbolom Ameriky. V priebehu storočia, ktoré ubehlo od jej darovania, došlo však zároveň k jej značnému poškodeniu; zrekonštruovaná bola vďaka verejným zbierkam. Pri oslave stého výročia vztýčenia sochy na Liberty Island – Ostrove slobody (pôvodne sa ostrovček volal Bedloe’s Island) – prisahalo hlavnému sudcovi Warrenovi E. Burgerovi vernosť Spojeným štátom 5 000 nových Američanov. Ďalších 20 000 ľudí sa v rovnakej chvíli stalo americkými občanmi vďaka satelitnému prenosu.

Socha slobody je vysoká 46 metrov, spolu s 47-metrovým podstavcom je teda vrchol fakle vo výške 93 metrov nad zemou. Socha váži 205 ton, v obvode má 10,6 metra, ústa majú šírku 91 centimetrov. Pravá ruka, držiaca fakľu, je dlhá 12,8 metra; len ukazováčik je dlhý 2,4 metra. Pri nohách sochy ležia rozťaté putá tyranie. V ľavej ruke drží socha dosky predstavujúce vyhlásenie nezávislosti, je na nich nápis JULY IV MDCCLXXVI (4. júla 1776, deň vyhlásenia Deklarácie nezávislosti). Aj jej koruna so siedmimi lúčmi je symbolom slobody, ktorú má vyžarovať ponad sedem morí do siedmich kontinentov…

V roku 1984 bola Socha slobody zapísaná do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Ako sa dostanete k Soche slobody
Ak sa chystáte do New Yorku, najlepším pomocníkom vám bude 70 stranový sprievodca New Yorkom od newyorkcity.sk. Zakúpiť si ho môžete na týchto stránkach.
Socha sa nachádza na ostrove Slobody v newyorskom zálive – pohodlne sa tam dostanete vďaka pravidelnému spojeniu so spoločnosťou Statue Cruises.
Výletné lode na Ostrov slobody odchádzajú každú hodinu z Battery parku na južnom Manhattane – lístky na loď si zakúpite v pevnosti Castle Clinton. Posledné lode na Ostrov slobody odchádzajú okolo 15:00, takže rátajte s tým, že po tretej hodine si už lístky nekúpite. Ak sa vydáte na plavbu po 14 hodine, ostane vám čas už len na jednu z pamiatok – budete si musieť vybrať medzi Sochou slobody a Ellis Island. Vždy sa vyberte čo najskôr a na prehliadku oboch atrakcií rátajte s troma hodinami. Pred cestou si pribaľte nejaké jedlo a vodu – vyhnete sa radom na ostrove a predraženým veciam v tamojších turistických obchodoch.
Najlepšie je vydať sa na plavbu čo najskôr ráno, dospelá osoba zaplatí 12 dolárov.

I_obalka_R05
Kúpte si sprievodcu New Yorkom
Získate prístup k 70 stranám čítania o New Yorku. Všetko čo by vás pred cestou malo zaujímať.