..

Manhattan je najznámejším a zároveň najdôležitejším z 5 newyorských mestských obvodov a je symbolom nielen celého mesta New York, ale celých USA.

Pohľad na Dolný Manhattan

Manhattan – centrum New Yorku

Predstavuje administratívne, ekonomické i obchodné centrum mesta. Ostrov Manhattan je obtekaný riekami Hudson a East River je asi len 3,5 km široký a 22 km dlhý. Oblasť je plná výškových budov, ktoré tvoria charakteristickú siluetu Manhattanu, nachádzajú sa tu mnohé z najvyšších mrakodrapov sveta.

Na Manhattane sa nachádza najznámejšie turistické atrakcie celého mesta a je centrom aj obchodu (5. avenue) či zábavy (divadlá na Broadwayi). Srdcom ostrova je jeho južná časť, tzv. Dolný Manhattan s finančným centrom a Sochou slobody, ktorá stojí na ostrovčeku neďaleko Manhattanu.

Lower Manhattan

Na Dolnom Manhattane stáli aj Dvojičky Svetového obchodného centra, ktoré boli zničené pri teroristickom útoku 11. septembra 2001. Na Wall Street sa nachádza Newyorská burza. Brooklynský most spája južnú časť Manhattanu s štvťou Brooklyn na druhej strane rieky East River.

Midtown Manhattan

Ďalšou dôležitou oblasťou Manhattanu je Midtown, kde nájdeme ďalšie hlavné turistické ciele mesta, napríklad najvyšší mrakodrap New Yorku – 443 metrov vysoký Empire State Building, Times Square, katedrálu sv. Patrika alebo Rockefellerovo centrum.
Územie severne od Midtownu vypĺňa rozsiahly Central Park, ktorý je oázou zelene a kľudu v ruchu veľkomesta. Po stranách parku ležia Upper East Side a Upper West Side v ktorých nájdeme nielen významné obchody, ale aj slávne newyorské múzeá napr. Guggenheim múzeum, Metropolitné múzeum, Frick Collection alebo Americké prírodovedné múzeum.

Nad Central Park leží neslávne známa štvrť Harlem a tiež Morningside Heights so známou Columbia University. Dopravu na Manhttanu zabezpečujú oi aj charakteristické žlté taxíky a celý Manhattan je prepletený sieťou newyorského metra.

Manhattan je takisto známy svojou pravidelnou štruktúrou – je rozdelený na 12 avenue (bežia paralelne s Hudson River) a 220 streets, ktoré avenues pretínajú v pravých uhloch.

Ubytovanie na Manhatane

Manhattan ponúka tisíce možností ako prespať v tomto centre New Yorku. Pozrite si hotely v New Yorku, či vyhľadajte si ubytovanie na booking.com.

I_obalka_R05
Kúpte si sprievodcu New Yorkom
Získate prístup k 70 stranám čítania o New Yorku. Všetko čo by vás pred cestou malo zaujímať.