..

Solomon R. Guggenheim Museum je jedna z najznámejších galérií moderného umenia. Stojí na rohu Piatej Avenue a 89. Street, medzi Central Parkom a East River v hornom Manhattane.

Guggenheim, NYC fisheye Creative Commons License Lisa Bettany via Compfight

Sedem poschodovú kužeľovú budovu navrhol svetoznámy americký architekt Frank Lloyd Wright. Múzeum v srdci newyorskej štvrte Museum Mile, bolo otvorené v r. 1959. Architektúra Guggenheimovho múzea je radikálne odlišná od stavieb podobného zamerania: nápadná a provokatívna špirálovitá budova je v ostrom kontraste k pravouhlému Mnahattanu a spočiatku vyvolávala kritiku.

Galéria je aj vo vnútri usporiadané do špirály bez okien. V roku 1992 ku galérii pribudla vyššia a pravidelná veža podľa návrhu Gwathmey Siegela. Tento celok dnes patrí k „ikonám“ mesta New Yorku, veľmi často vystupuje napríklad vo filmoch (Muži v čiernom).

Návštevníci sa odvezú výťahom na najvyššie poschodie a pomaly, kontinuálne zostupujú po špirálovitej rampe na prízemie, čím si prezrú simultánne všetky exhibície.

Otvorená rotunda umožňuje vidieť všetky úrovne súčasne. Guggenheimove múzeum je zamerané na umelecké diela 19. a 20. storočia, väčšina z nich pochádza zo súkromných zbierok Solomonovej netere a z múzea Peggy Guggenheim.

Otváracie hodiny: So-Str 10:00-17:45, Pia 10:00-19:45, zatvorené vo Štvr.
Vstup za poplatok.

I_obalka_R05
Kúpte si sprievodcu New Yorkom
Získate prístup k 70 stranám čítania o New Yorku. Všetko čo by vás pred cestou malo zaujímať.