..

New York Public Library je jedna z najväčších verejne prístupných knižníc na svete. V priestoroch budovy na Piatej avenue (na križovatke s 42nd Street) sa nachádza vyše 20 miliónov kníh.

New Yorská knižnica bola otvorená v roku 1911 a stala sa domovom nielen pre milióny kníh, ale aj vzdelancov z celého New Yorku.
História verejnej knižnice v New Yorku sa začala na popud Johna Jacoba Astora, imigranta a jedného z najbohatších mužov svojej doby. Keď v roku 1848 zomrel, vo svojej vôli zanechal $400,000 na založenie knižnice v New York City.

Hlavná budova na Piatej avenue, známa aj ako New York Public Library Main Branch bola postavená v medzi rokmi 1902 – 1910 na mieste bývalého vodného rezervoára Croton Reservoir.
V čase postavenia to bola najväčšia mramorová budova v USA, s vyše 120 kilometrami políc na knihy, a trvalo rok, kým sa naplnili.

Budovu strážia dve sochy majestátnych levov, pôvodne nazvaných Leo Astor a Leo Lenox (podľa zakladateľov knižnice), v 30. rokoch však dostali oficiálne názvy “Patience” a “Fortitude”.

Hlavná čitáreň
Rose Main Reading Room (Room 315) je majestátna 24 metrov široká a 90 metrov dlhá miestnosť s vyše 15 metrovými stropmi. Celá miestnosť je osvetľovaná veľkými oknami a obrovskými lustrami a pôsobí tak až neuveriteľne.

Knižnica je zároveň aj častým miestom nakrúcania hollywoodskych filmov (Spiderman, The Day After Tomorrow, Ghostbusters, Breakfast at Tiffany’s, The Time Machine, či Sex and the City)

Knižnica je otvorená denne od 10 do cca 18 hodiny. Vstup je voľný, takže ak chcete zažiť honosnú atmféru knižnice, smelo do toho. National Historic Landmark od roku 1965.

I_obalka_R05
Kúpte si sprievodcu New Yorkom
Získate prístup k 70 stranám čítania o New Yorku. Všetko čo by vás pred cestou malo zaujímať.