..

Beresford, San Remo a Dakota sú tri najprestížnejšie a najokázalejšie apartmánové domy na Upper West Side. Každý je vo svojom ohľade unikátom, ktorý nesie titul naj.

Dakota je zo všetkých najstaršia, je obostretá históriou a záhadami. San Remo, najvyššia z nich má najlepší výhľad a najlepšie umiestnenie. Beresford je zas najväčší a najvýraznejší.

Central Park West je jednou z najlepších adries v meste. Ulica na Upper West Side s bezchybným výhľadom na Central Park určite láka tie najbohatšie vrstvy, aby sa zaujímali o bývanie na CPW. Prvou lastovičkou bola Dakota, postavená v 80. rokoch 19 storočia na odľahlom území, ktoré sa neskôr stalo najlepšou adresou v meste.

Podľa populárnej legendy dostala Dakota svoje meno, pretože v čase postavenia bola táto časť Manhattanu tak riedko osídlená a tak odľahlá ako teritórium Dakoty.

Dakota vďaka svojej popularite podnietila vznik štvrte s tými najkrajšími a najokázalejšími budovami v New Yoku. S prijatím tzv. Multiple Dwelling Act v roku 1929, ktorý nepovoľoval apartmánové budovy vyššie ako 19 poschodí, ale povoľoval výnimky – napríklad pre budovy ako Century, ak budova zaberá len 20% pozemku na ktorom stojí. To podnietilo vznik okázalých dvojičiek – budov s dvoma, či troma vežami, ktoré ponúkali tie najlepšie apartmány s výhľadom na celé mesto.

* San Remo (architekt Emery Roth)
* Majestic
* Century
* Beresford (architekt Emery Roth)
* Eldorado (architekt Emery Roth)
* Dakota

I_obalka_R05
Kúpte si sprievodcu New Yorkom
Získate prístup k 70 stranám čítania o New Yorku. Všetko čo by vás pred cestou malo zaujímať.