..

Pennsylvania Station je najvyťaženejšia vlaková stanica v New Yorku, denne jej bránami prejde vyše 600 000 cestujúcich (v porovnaní so 140 000 na Grand Central Terminal).

Penn station ako ju poznáme teraz je len podzemným pozostatkom oveľa grandióznejšej a priestrannejšej stanice, ktorá sa do veľkosti a výpravnosti mohla porovnávať s Grand Central Terminal. Originálna Penn station bola postavená ateliérom McKim, Mead, and White v roku 1910 ako vrcholné dielo štýlu Beaux-Arts.

Pennsylvania Station v minulosti

Stanica bola charakteristická veľkorysým stvárnením – priečelie tvorilo stĺporadie z korintských stĺpov. Hlavná čakáreň vlakovej stanice bola vytvorená tak, aby evokovala rímske kúpele v Caracalle, približne vo veľkosti hlavnej lode svätopeterského chrámu v Ríme. Bol to najväčší uzavretý priestor v New Yorku a jeden z najväčších na svete – vďaka svojej veľkosti bola Pennsylvania station nazývaná aj Chrámom dopravy.

Počas svojej existencie (1910-1963) prešlo bránami Penn Station stovky tisíc cestujúcich, no v 50. rokoch začala medzimestská vlaková doprava upadať a tak aj stanica začala strácať na význame. Železnice sa preto rozhodli predať tzv. air rights (práva postaviť nad pozemkom, vhodné na postavenie mrakodrapu) nad stanicou developerovi.

Nová Pennsylvania Station

Plány na novú, podzemnú a menšiu Penn Station boli oznámené v roku 1962 a aj napriek protestom sa Pennsylvania Railroad rozhodla unikátnu budovu zbúrať a nahradiť ju podzemnou stanicou a športovo-kancelárskym komplexom Madison Square Garden.

Zničenie Pennsylvania Station je považované za katalyzátor snáh o pamiatkovú ochranu historických budov v New Yorku. Od podobného osudu sa vďaka tomu podarilo zachrániť Grand Central Terminal.
Jediným pozostatkom po grandióznosti originálnej Penn station sú dva zachované orly, ktoré strážia vchod do Penn Plaza / Madison Square Garden.

Prestížny historik z Yalskej univerzity porovanal starú a novú Penn station slovami: “Kedysi ste do New Yorku vstupovali ako boh, teraz sa plížite do mesta ako krysa.”
Momentálne existujú plány nahradiť katakomby existujúcej stanice vedľajšou budovou James Farley Post Office.

I_obalka_R05
Kúpte si sprievodcu New Yorkom
Získate prístup k 70 stranám čítania o New Yorku. Všetko čo by vás pred cestou malo zaujímať.