..

San Remo patrí k najlepším adresám v New Yorku. Je prvým, pri ktorom architekt Emery Roth využil zónové regulácie a postavil apartmánový dom s dvoma vežami, v štýle ktorý bol neskôr viackrát okopírovaný.

San Remo je jeden zo štyroch podobných luxusných apartmánových domov postavených na Central Park West počas 30 rokov minulého storočia. 17 poschodová hlavná budova, tvoriaca základňu, vypĺňa celý jeden blok – veže vystupujúce zo základne pridávajú k výške budovu ešte 10 poschodí.

Budova mala pri postavení 122 apartmánov, pričom obe veže sa líšili v riešení – južná veža obsahovala dvojpodlažné apartmány, severná mala len menšie jednopodlažné.

Dokončenie v období hospodárskej krízy si vyžiadalo daň v podobe rozdelenia najväčších na menšie a menej luxusné jednotky – aj napriek tomu je San Remo najkrajším a momentálne aj najvyhľadávanejším apartmánovým domom.

Apartmány v San Reme
Apartmány v základni majú priemerne 8 izieb, ktoré sa rozprestierajú na 280 m2. Jedno poschodie má celkom 7 apartmánov – dva po stranách, a tri s výhľadom na Central Park. Najväčšie apartmány v základni (C-line units) majú obývacie izby s výmerou malého bytu – 58 m2 , k tomu knižnicu zaberajúcu 28 m2, jedáleň s výmerou 46 m2, všetky s výhľadom na park. K tomu tieto apartmány disponujú 4 spálňami pozdĺž 74th Street. Celková výmera týhto apartmánov je 420 m2.

Apartmány vo vežiach
Nad 14 poschodím sa začína séria setbackov, ktoré umožňujú apartmánom na 14 až 17 poschodí mať k dispozícii terasy. Tieto apartmány sú zároveň väčšie a luxusnejšie ako tie pod nimi.

No pravý luxus začína na 18 poschodí.
Tu totiž budova znovu mení svoj tvar a tiahne sa do dvoch ikonických veží, ktorým San Remo vďačí za svoj jedinečný vzhľad. Dizajn dvoch rezidenčných veží bol neskôr inšpiráciou pre apartmánové domy Majestic, Century, El Dorado či nedávno postavené veže Time Warner Center. Mnohí z architektov a kritikov doteraz považujú San Remo za najkrajšiu z nich.

Aj napriek menšej rozlohe týchto apartmánov v porovnaní s nižšie položenými – v severnej veži apartmány obsadzujú celé poschodie – majú len 230 m2, všetky izby majú výhľad na park.

V južnej veži – pokračujú luxusné C-line apartments, v rozšírenej forme.

Tieto vežové apartmány sú typu duplex (apartmány sa rozprestierajú na dvoch poschodiach) s verejnými priestormi na spodnom podlaží – vrátane obývacej izby vo veľkosti štandardného bytu, priestrannej knižnice, či jedálne.

Na spodnom poschodí týchto apartmánov sa zároveň nachádzali špeciálna miestnosť pre servírovanie raňajok, kuchyňa a priestory pre služobníctvo.

Na vrchné poschodie vedie schodisko s výhľadom na park. Tu sa nachádzajú súkromné priestory pre majiteľov – štyri spálne, priestranná dressing room a kúpeľňa s celkovou rozlohou vyše 500 sq ft) a ďalšie izby pre služobníctvo.

Celkovo majú tieto apartmány rozlohu 560 m2 – sú najväčšie originálne apartmány na tejto strane Central Parku. Veľkosťou a prestížnosťou sa môžu rovnať s tými najlepšími apartmánmi na druhej strane parku – Piatej a Park Avenue (napríklad 834 Fifth Avenue), v ktorých najväčšie apartmány majú cca. 650 m2 vrátane 4 až 6 spální.

Obyvatelia San Rema
San Remo je podobne ako Beresford menej prísny ohľadom reputácie svojich obyvateľov, ak porovnáme situáciu na opačnej strane Central parku (napr. 740 Park Avenue).

Aj preto je San Remo vyhľadávanou destináciou pre celebrity, hercov či známych športovcov. Z tých známejších majú domov v San Reme napríklad Tiger Woods, Steven Spielberg, Donna Karan, Steve Jobs, Demi Moore, Glenn Close, Dustin Hoffman, frontman skupiny U2 Bono, Steve Martin, či Bruce Willis.

Najvyššia cena zaplatená za apartmán v San Reme je pravdepodobne 28 miliónov dolárov, ktorú zaplatil Tiger Woods.

I_obalka_R05
Kúpte si sprievodcu New Yorkom
Získate prístup k 70 stranám čítania o New Yorku. Všetko čo by vás pred cestou malo zaujímať.