..

Ročne navštívi New York skoro 50 miliónov turistov, ktorí potvrdzujú povesť mesta ako turistického magnetu číslo jedna. Kľúčom k spokojnému cestovaniu sú informácie – dostatok informácií. Pred cestou je vždy dobré si o svojej destinácii prečítať čo najviac – sprievodcov, blogy, či knižky.

Off the Train and Into the Big Apple, Grand Central, NYC Chris Ford via Compfight

Tak aby ste vedeli, že v Paríži sa s angličtinou ďaleko nedostanete, či o tom, že v New Yorku by ste mali vedieť ako sa vyslovuje Houston street. A aby ste neboli odkázaní len na študovanie internetu – pripravili sme pre vás niekoľko rád ako sa správať v New Yorku.

A hlavne nebojte sa keď vás v New Yorku odhalia ako turistu, budú sa k vám správať rovnako milo. V New Yorku sú veľmi príjemní a vždy nápomocní ľudia. Takže ak sa stratíte, nebojte sa opýtať.

Naučte sa základné veci o meste
Určite sa naučte čo je avenue, čo je street, že ísť na Manhattane na sever znamená uptown a ísť na juh zase downtown. Pre lepšiu orientáciu v meste sú tieto zásady kľúčové. Orientácia na Manhattane je najmä nad Canal street vďaka pravidelnej štruktúre veľmi jednoduchá.

Nepísaným pravidlom číslo jedna pre turistov je: nepozerajte sa hore a neukazujte prstom vzrušeno na každý mrakodrap a známu budovu, okolo ktorej pôjdete. Nepozerať sa hore v New Yorku je nemožné, keďže mrakodrapy sú naozaj užasné, ale naozaj chcete vrážať do okoloidúcich, ktorí na rozdiel od vás pozerajú na cestu? Radšej sa vždy zastavte, keď chcete pozerať hore.

Splyňte s davom
Absolútne žiadne I Love New York tričká. Ak ich domov musíte priniesť ako suvenír, kupujte ich len v bočných uličkách po 10 kusov a prineste domov. V žiadnom prípade ich nenoste v New Yorku.

Nenechajte sa odhaliť
Houston street sa vyslovuje “HOW-stin”. Výslovnosť ulice, na sever od ktorej sa začína pravouhlá sieť Manhattanu, oddeľuje New Yorčana od návštevníka mesta. Keďže je ulica pomenovaná podľa delegáta kontinentálneho kongresu Williama Houstouna, písmená “ou” sa vyslovujú ako v slove house, pričom rovnaké písmená v mene mesta Houston, sa vyslovujú ako u.

V New Yorku nie je metro, ani tube. Je to subway. Nejazdíte zelenou linkou, ale vždy číslom – 4,5, alebo 6. A ešte nie je to subway “line” ale subway “train”.

Dávajte si pozor na všetky turistické pasce
Dlhotrvajúce čakanie na Sochu slobody, kde budete otravovaní všadeprítomnými živými sochami, ktoré sa s vami budú fotiť. Vy budete znechutení množstvom turistov so zelenými korunkami. Je to asi nutné zlo, ktoré musí každý absolvovať. Ak chcete ušetriť drahocenný čas, vyhnite sa aspoň Ellis Island – múzeum imigrácie neponúka naozaj nič výnimočné.

Tento článok je úryvkom z elektronického sprievodcu New Yorku, ktorého si môžete zakúpiť za 10€ na našich stránkach. Je to jedinečná zbierka tipov a informácií, ktoré musíte vedieť pred vašou cestou do New Yorku. 70 strán pútavého čítania, zaručená spokojnosť.

I_obalka_R05
Kúpte si sprievodcu New Yorkom
Získate prístup k 70 stranám čítania o New Yorku. Všetko čo by vás pred cestou malo zaujímať.