Dakota
Dakota je najznámejším z apartmánových domov New Yorku. Bola prvým domom postaveným na Central Park West – v 80. rokoch 19 storočia bolo toto územie odľahlé a pusté.
Podľa populárnej legendy dostala Dakota svoje meno, pretože v čase postavenia bola táto časť Manhattanu tak riedko osídlená a tak odľahlá ako teritórium Dakoty. Avšak staviteľ Edward Clark dobre predpovedal, že mesto sa bude rozrastať na sever – Clark za 5 miliónov dolárov kúpil pozemky na západnej strane Manhattanu, postavil rad domov pozdĺž 73rd Street, domy pre pracujúce vrsty na Columbus Avenue a ako klenot vo svojej realitnej zbierke – luxusný apartmánový dom pre najbohatších – Dakotu.
Pôvodne mala Dakota 85 apartmánov s štyrmi až dvadsiatimi izbami, ktoré boli prístupné výťahmi, či schodiskami v rohoch átria. V budove sa zároveň nachádzajú servisné výťahy, ktoré slúžia na zásobovanie kuchýň – čo bolo v tom čase unikátom.
Dakota mala hneď po otvorení neuveriteľný úspech – všetky apartmány boli prenajaté ešte pred otvorením budovy. Pre newyorskú smotánku znamenalo bývanie, či prenajímanie apartmánu v Dakote prestíž, čo podnietilo stavbu ďalších apartmánových domov v tejto oblasti.
Apartmány v Dakote
Samotné apartmány v Dakota dýchajú históriou a luxusom. Stropy dosahujú výšku až 4.3 m, podlahy sú dubové, mahagónové, či z čerešne s výnimkou apartmánu staviteľa budovy Clarka, kde niektoré podlahy sú postriebrené.
Dakota bola postavená rovnakou architektonickou firmou ako Hotel Plaza, čerpá inšpiráciu z severoeurópskych miest. Okolo átria a rozprestiera 9 poschodí s apartmánmi a prílušenstvom pre obyvateľov.
Dakota sa stala smutne známou aj ako miesto zastrelenia Johna Lenonna, ktorý v Dakote býval od roku 1973 do svojho zastrelenia v roku 1980. Takisto je známa aj ako miesto natáčania horrorového filmu Romana Polanského Rosemary’s Baby
National Historic Landmark od roku 1976.
Medzi známych obyvateľov Dakoty patrili Lauren Bacall, Leonard Bernstein, Judy Garland, Boris Karloff, John Lennon, Rudolf Nureyev, Yoko Ono, či Neil Sedaka.